Starania o dziecko u 36-latki

witam mam 36 lat ,planujemy z mężem drugie dziecko, proszę mi powiedzieć jakie badanie powinnam zrobić ,szczepienia i jaka dawke kwasu foliowego powinnam przyjmować . I czy mąż też powinien sie przygotować ?jeśli tak to w jaki sposób. Dziękuje i pozdrawiam!!

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Proszę zapoznać się z poniższym artykułem.

http://parenting.pl/portal/ciaza-po-35
Potencjał rozrodczy maleje z każdym cyklem. Średnia wielkość rezerwy jajnikowej zdrowej kobiety to 400 tys. pęcherzyków. Liczba ta maleje z wiekiem, kobiecie po 30-tym roku życia pozostaje około 12 proc. maksymalnej rezerwy jajnikowej. U starszych mam częściej jednak mogą występować choroby układu krążenia, nadciśnienie czy otyłość. Szybciej się męczą, wstając po kilka razy w nocy do dziecka czy biegając za nim po placu zabaw. Mogą też fizycznie szybciej się męczyć podczas porodu i połogu. Po 35. roku życia wzrasta także ryzyko wystąpienia u dziecka pewnych wad wrodzonych, np. zespołu Downa. Warto jednak pamiętać, że kondycja matki nie zależy od jej wieku metrykalnego, ale od tego, jak sprawny i zdrowy jest organizm. Mimo wieku, może być on w lepszej formie niż u niejednej 25-latki, dlatego bardzo ważne jest dobre nastawienie i zdrowy tryb życia. Wiele wad wrodzonych współczesna medycyna jest w stanie wykryć na wczesnym etapie, jeszcze w łonie matki, dzięki badaniom USG i innym badaniom prenatalnym. Test PAPP-A np. jest w pełni bezpieczny, a pozwala wykryć wiele chorób, także uleczalnych – takich jak wady kręgosłupa, serca czy nerek. Można je skutecznie leczyć jeszcze w życiu płodowym, dlatego warto korzystać z tych badań. W okresie koncepcyjnym przyjmowanie kwasu foliowego na poziomie 0,4 mg dziennie.