Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych a antybiotykoterapia u 25-latki

witam, proszę rozwiać moje wątpliwości. Czy w sytuacji gdy stosuję tabletki antykoncepcyjne, a np. 1-2 dni po ostatnim stosunku bez dodatkowego zabezpieczenia zaczynam zażywać antybiotyk, to czy on może oddziaływać wstecz?Czy należy się dodatkowo zabezpieczać od dnia kuracji i 7 dni po jej skończeniu? Trafiam na różne odpowiedzi i nie jestem pewna dlatego proszę o rzetelną informację.

Magdalena StusiĹska

Antybiotyk nie zmienia skuteczności tabletki wstecz, ale od dnia zastosowania, proszę jednak pamiętać, że plemniki mogą być zdolne do zapłodnienia w drogach rodnych kobiety nawet 3-4 dni, więc jeśli 2 dni po stosunku osłabimy skuteczność antykoncepcji może dojść do zapłodnienia . Zabezpieczać się dodatkowo należy tak jak Pani pisze- cały okres antybiotyku i 7 dni po.