Swędząca wysypka na nadgarstkach

witam, od jakiegos czasu mam swedzaca wysypke na nadgarstkach.. (tylko na nadgarstkach). Wlasnie zjadlam jogurt i zaczela pojawiac sie ponownie.. ostatnio zauwazylam, ze jak zjadlam jajka (lub salatke, w ktorej jest jajko) to spotkala mnie wlasnie swedzaca wysypka na nadgarstkach...nastepnie robi sie taka szorstka skora.potem troszke schodzi.. Jakis czas bylam na diecie i jadlam wiekszosc nabialu. Prawie codziennie jajka, serki wiejskie, jogurty, ser, mleko. Moglam sie uczulic?

Opisane przez Panią objawy rzeczywiście są typowe dla alergii pokarmowej. Można się jej nabawić w każdym wieku, choć to nie wysokie spożycie danych składników decyduje o wystąpieniu uczulenia, ale nieprawidłowe funkcjonowanie jelit (tzw. syndrom przesiąkliwego jelita) oraz nadmierna pobudliwość układu immunologicznego. Jeżeli po ograniczeniu nabiału obserwuje Pani poprawę to dobrze jest taką dietę stosować (ważne aby wyeliminowane składniki odżywcze dostarczyć z innych źródeł). Potwierdzić istnienie alergii można za pomocą badań z krwi na odpowiednie przeciwciała klasy IgE, które można wykonać w większości laboratoriów diagnistycznych (niestety badania takie raczej nie są refundowane).