Szczepionka WZW typu B a gastroskopia

Będę miała wykonywaną kolonoskopie oraz gastroskopię. Na skierowaniu widnieje informacja o wskazaniu do wykonania szczepionki na WZW B. Nie miałam jeszcze badania na obecność tego wirusa, stąd moje pytanie: czy jest wskazane wykonanie najpierw badania, potem szczepionki czy też mogę wykonać szczepionkę bez uprzedniego badania?

Prawnie nikt nie może wymuszać na pacjencie szczepienia przeciw WZW. NFZ czy ministerstwo zdrowia nie ma takich wymogów. Upominają się o te badania i szczepienia szpitale z jednej strony chcące wiedzieć z jakim pacjentem mają do czynienia - nosicielem czy nie - ma to wpływ na aspekty prawne - jeśli się wcześniej - przed badaniami miało wirusa to nie można ubiegać się o odszkodowanie po stwierdzeniu go po badaniu .
Jednostka służby zdrowia ma mieć taką sterylizacje aby nie zainfekować pacjenta.
Te które maja pełną kontrole nad procedurami w pracowni , zwłaszcza tymi dotyczącymi sterylizacji , NIE STAWIAJA TAKICH WYMOGÓW.
Z drugiej strony warto sie zaszczepić ale wcześnie wiedzieć czy juz nie jest sie nosicielem bo wtedy szczepienie jest bez sensu.
JEśli osoba była szczepiona na WZWB - pełne szczepienie - 3 dawki 1 po miesiącu druga ( po 2 tyg od drugiej jest się bezpieczny ) i trzecia za 6 do 12 miesięcy od pierwszego szczepienia , dawniej warto sprawdzić ile i czy wogóle przeciwcial wytworzyliśmy . Jeśli mało lub nic to doszczepianie jedną dawką lub pełne szczepienie , jeśli jest powyzej 100 jednostek to wystarczy i jest sie bezpieczny .
Czyli w tym przypadku badamy anty HBS