Test kału na krew utajoną a krwawienie dziąseł

Dzień dobry. Proszę o informację, czy jest sens robienia badania kału na krew utajoną, kiedy krwawią mi dziąsła prawie przy każdym myciu zębów? Wypluwam to co mam w ustach,ale zawsze odrobinę tej krwi pewnie połykam, Czy to może być przyczyną dodatniego wyniku?

Dzień dobry,

teoretycznie, jeśli połyka Pani krew pochodzącą z krwawiących dziąseł, to może to zafałszować oznaczenie kału na obecność krwi utajonej. Wszystko zależy od ilości połkniętej krwi... Proszę kupić sobie pastę do zębów stosowaną w leczeniu paradontozy, zakupić jakiś preparat witaminowo - mineralny i odczekać do momentu ustania krwawienia dziąseł.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Dr n. med. Marek Derkacz

kto zlecił to badanie? badanie na krew utajoną ma zupełnie inny cel - połknięta krew po przejściu przez żołądek nie daje dodatniego wyniku w tym badaniu
proszę zaufać lekarzom
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk