Zapytaj lekarza

1 , 0 2 3 , 1 9 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Twardy miąższ tarczycy w badaniu USG tarczycy

Witam. Miałam robione USG tarczycy. Leczę się na nadczynność Metizolem, Propranololem, wit. B6 i Gastrolitem. Lekarz, który wykonywał badanie powiedział mi, że moja tarczyca jest prawie w 100 % uszkodzona, nie mam guzków, a miąższ jest twardy. Co to oznacza dla mnie? Opis będzie dopiero na początku listopada, a ja przez to nie śpię po nocach i bardzo się denerwuję. Nie biorę żadnych hormonów, do lekarza endokrynologa mam iść, jak będzie opis. Proszę o wyjaśnienie.
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Hormony a zachowanie

Aleksander Ropielewski
79 poziom zaufania

Bez oceny badania USG nie jestem w stanie Pani jednoznacznie odpowiedzieć, aczkolwiek z sytuacji opisanej przez Panią dużo wskazuje, że w wyniku zapalenia tarczycy Pani tarczyca produkuje nadmiar hormonów. W takim przypadku jest to faza przejściowa po której w wyniku uszkodzenia komórek tarczycy nastąpi jej niedoczynność.

Z wyrazami Szacunku lek. Aleksander Ropielewski

0

Witam Panią,

Jeśli tarczyca w badaniu fizykalnym jest bardzo twarda, to może być to choroba Riedla, czyli włókniejące zapalenie tarczycy, ale jest to mało prawdopodobne w Pani przypadku, zwłaszcza, że w tej chorobie jeśli jest zaawansowana dochodzi do hipotyreozy. Choroba ta występuje bardzo rzadko ok.2 przypadki na 100 000 osób. Być może gruczoł zmienił swoją spoistość po leczeniu tyreostatykiem i w wyniku przewlekłego procesu zapalnego. Proszę na spokojnie zaczekać na wizytę, a tak na marginesie Gastrolit jest stosowany w zapobieganiu i leczeniu odwodnienia w przebiegu biegunki :)

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy