Uczucie zmarnowanego życia u 21-latki

Jestem dwa lata po maturze. Zmarnowałam lata szkolne. Nie rozwinęłam swoich talentów. Chciałam być paleontologiem, ale przeraziła mnie matematyka na biologii. Miałam wiele marzeń,planów. Nic z nich nie wyszło. Widzę, że wszyscy moi rówieśnicy się odnaleźli, idą do przodu. Ja jestem zerem intelektualnym i totalnym beztalenciem. Jak sobie pomóc? Nie mam żadnej nadziei na lepszą przyszłość. Trzeba było iść do zawodówki. Przynajmniej miałabym pracę. Po liceum nie ma nic.

Ocenia Pani swoje umiejętności i możliwości w kategorii zero-jedynkowej, to jednak duże uproszczenie. Świat nie jest tylko czarno-biały. nie można wszystkiego umieć lub nie umieć. coś się umie na jakimś poziomie. Zatem coś Pani umie lepiej, coś nieco mniej. do czegoś ma Pani smykałkę, a co innego Panią nie kręci. Umiejętności rozwijają się po troszku, a nie od razu. Żaden biegacz, nie przebiegł od razu po pierwszym dniu treningów maratonu, ani żaden profesor po pierwszym dniu szkoły nie dostał swojego tytułu. Umiejętności wymagają szlifu i pracy. Od Pani zależy czemu chce się Pani poświecić, a na co uważa Pani, szkoda czasu i wysiłku. Jak to mówią mądrzy ludzie "nie od razu Rzym zbudowano". Powodzenia i wiary, że się uda.

Witam serdecznie - myślę, że z racji wieku, wiele planów życiowych uda się Pani zrealizować - warto udać się do psychologa w swoim mieście i popracować nad swoim poczuciem wartości, poznać siebie bardziej... Gorąco zachęcam do takiej właśnie wizyty.

Dzień dobry!
Może nie wykorzystała Pani tego czasu, tak jakby Pani chciała. Żal jest oczywisty. Ale więcej jeszcze czasu przed Panią. Pisze Pani, o paleontologii. Więc wie Pani, czego chce. Szkoda, że strach Panią powstrzymuje. Odwaga to działanie mimo czucia strachu. Spełnianie marzeń wymaga wysiłku i poświęceń.
Proszę przestać się do innych porównywać. Warto popracować nad samooceną. Zachęcam do psychoterapii albo przynajmniej wizyty u psychologa w poradni zdrowia psychicznego. Czasem w depresji brakuje energii do działania i pojawiają się takie negatywne myśli na swój temat.
Pozdrawiam i powodzenia!