Stosowanie kropli żołądkowych z dziurawcem a skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Witam, od roku biorę tabletki Yasminelle. Ostatnio w szóstym dniu odstawienia wzięłam jednorazowo małą ilość kropel żołądkowych. Wiem, że w ich skład wchodzi dziurawiec (25%). Wiem też, że wpływa on na wchłanianie się tabletek. Od wzięcia kropel do wzięcia pierwszej tabletki po odstawieniu minęło 43 godziny. W pierwszym tygodniu brania tabletek kilkakrotnie kochałam się z chłopakiem, czy mogę się czuć bezpiecznie? Czy krople pod koniec tygodnia odstawienia mogły wpłynąć na wchłanianie się tabletek? Proszę o odpowiedź.

Witam! Ziele dziurawca może powodować interakcje z doustną antykoncepcją hormonalną, jednakże nie odbywa się to na poziomie wchłaniania leku, ale dochodzi do interakcji metabolicznej. Dziurawiec zawiera w swoim składzie liczne substancje czynne m.in. hiperozyd, hiperycyna, pseudohiperycyna, które to zwiększają aktywność izoenzymów wątrobowych odpowiadających za metabolizm (przemianę) hormonów antykoncepcyjnych do substancji nieaktywnych. W związku z tym na skutek jednoczesnego spożywania wyciągu z dziurawca i doustnej antykoncepcji może dojść do zmniejszenia stężenia aktywnych hormonów we krwi, a co za tym idzie do zmniejszenia ochrony. W opisanej sytuacji istnieje ryzyko zapłodnienia. Przed rozpoczęciem następnego opakowania należy wykonać test ciążowy. W przypadku wyniku negatywnego można kontynuować stosowanie antykoncepcji, a w przypadku wyniku pozytywnego należy zgłosić się do ginekologa. Pozdrawiam serdecznie!