Wynik badania TK kręgosłupa lędźwiowego

Witam, mam 42 lata. w 2003 roku miałam wypadek samochodowy (wjechałam pod autobus turystyczny). Po tym wypadku miałam bóle kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego, ale można było wytrzymać. Po około roku bardzo się pogorszyło. Boli kręgosłup szyjny prawie cały czas, a lędźwiowy to nie wspomnę, nawet tabletki przeciwbólowe nie pomagają i przeciwzapalne stawów też przestały pomagać. Dzisiaj odebrałam wynik TK, treść zamieszczam poniżej. Nadmieniam, że moja mama miała raka w okolicach kręgosłupa lędźwiowego. To już były przerzuty, bo nie zdążyli zdiagnozować źródła. Boję się, że skończę jak mama, czyli pół roku w łóżku, a potem do św. Piotra :-(( Miałam robione zabiegi: lasery, prądy na kręgosłup, ale nie pomogły. Od 17/11 mam iść na krioterapię.

Oto wyniki TK: Na poziomie l3-l4 tylny bulging z prawoboczną lateralizacją i uciskiem kanałów korzennych po stronie prawej. 22:49:44 Na poziomie l4-l5 szerokopodstawny bulging z modelowaniem worka oponowego i kanałów korzeniowych z niewielkim spłyceniem zachyłków bocznych. Na poziomie l5-s1 centralna tylna wypuklina z niewielką lewoboczną lateralizacją modelowaniem kanałów korzeniowych i niewielkim spłyceniem zachyłka bocznego po stronie lewej. Spłycenie lordozy lędźwiowej zmiany przeciążeniowe w stawach międzywyrostkowych l4-s1. Kilkupoziomowa dyskopatia. 22:52:48 A do tego drętwienie prawej nogi w okolicach kolana. Praktycznie mogę zapomnieć o pozycji siedzącej, albo stoję, albo leżę. Pracuję jako sprzedawca po 12 godzin. Praca stojąco-chodząco-dźwigająca (towar). Pozdrawiam.

Witam serdecznie!

Głowa do góry zmiany w kręgosłupie są duże, ale absolutnie nic w opisie nie wskazuje na obecność guza czy to pierwotnego czy przerzutowego w prześwietlanej okolicy. Więc na razie może być Pani spokojna.

Natomiast obecne są niestety znaczne zmiany – między innymi wielopoziomowa dyskopatia oraz spłycenie lordozy (czyli naturalnej krzywizny kręgosłupa). Zmiany spowodowały również ucisk na korzenie rdzeniowe, co właśnie powoduje występowanie opisywanych dolegliwości.

Konieczna jest wizyta u neurologa, z pewnością wskazana będzie również rehabilitacja, a dobrane podczas niej ćwiczenia powinny być wykonywane przez Panią systematycznie, nawet po zakończeniu rehabilitacji. Jeżeli ma Pani nieprawidłową masę ciała również trzeba ją wyrównać.

Natomiast proszę bardzo poważnie porozmawiać z lekarzem na temat swojej pracy.

Pozdrawiam