Złe samopoczucie na wycieczce zagranicznej a nerwica natręctw

dzien dobry.ostatnio bylem na trzydniowej wycieczce autokarowej za granica.zaznacze ze lecze sie na nerwice natrectw sertralina sporo lat.nagle bedac w innym miejscu zle sie czulem psychicznie jakby zdenerwowanie lek nie wiem sam przed czym uwielbiam podroze ale zadko jezdze za granice.czy to moze byc powodem zlego samopoczucia?oprocz tego dostalem rozwolnienia tez nie wiem po czym wszystko jem swieze.moze zmeczenie poniewaz dwie doby nie spalem czy to tez moze miec wplyw?

Jadwiga Broniś Psycholog, Kielce

Witam.Osią każdej nerwicy jest wysoki i nieadekwatny poziom lęku.Każda nowa sytuacja - może uruchomić lęk, pobyt w nowym miejscu, wycieczka, większe niż dotychczas zmęczenie. "Pozwoliłeś "sobie na wycieczkę zagraniczną, zrobiłeś coś innego niż dotychczas- nerwica tego nie lubi.Można ewentualnie pokusić się o przypomnienie sobie w jakich okolicznościach poczułeś dyskomfort psychiczny, lęk- może da się zidentyfikować sytuacje, myślenie- warto porozmawiać o tym z terapeutą. Jadwiga Broniś - psycholog.

Witam Pana, przyczyny lęków mogą być różne. Ale jeśli Pana problematyka "nerwicowa" związana jest z nierozwiązanymi konfliktami natury separacyjnej/indywiduacyjnej, to wszelkie sytuacje zw. z oddaleniem od domu/rodziny/rodzinnego miasta/miejsca zamieszkania/osoby z którą czuje się Pan mocno związany, mogą wyzwalać takie objawy. To jest bardzo ważny temat na rozmowę z psychoterapeutą. Na trwałe objawów może Pan pozbyć się jedynie uczestnicząc w psychoterapii. Leki tylko tłumią objawy. Po jakimś czasie mogą jednak wrócić. Niestety, leczenie farmakologiczne w przypadku leczenia "nerwic", zwykle ma charakter l. objawowego, a nie przyczynowego. Sugeruję zapisanie się na psychoterapię. Pozdrawiam