Zwiększenie aktywności fizycznej przy odchudzaniu

Chcę zacząć lepiej sią odżywiać i zwiększyć aktywność fizyczną.Mam 162cm i wagę 67kg.Jak zaczynam się odchudzać jest dobrze jem 4 posiłki dziennie ale od czasu do czas napada mnie wilczy głód i wtedy niemoge przedtać jeść.Jak pozbyć się wilczego głodu i zwiększyć aktywność fizyczną.Za wszystkie odpowiedzi dziękuje.

Dzień dobry! Trzeba przeanalizować Pani/Pana styl życia (m.in aktualny stan odżywienia, występowanie ewentualnych schorzeń, aktywność fizyczną), aby trafniej odpowiedzieć na pytanie czym może być spowodowany wzmożony apetyt. Zwiększenie aktywności fizycznej lub nieregularne jedzenie w długich odstępach czasu, również może przyczyniać się do wzrostu apetytu. Wówczas w zmniejszeniu napadów apetytu powinno pomóc wprowadzenie 4-5 regularnych posiłków co około 3-4h. Proszę pamiętać, aby posiłki były pełnowartościowe (bogate w produkty białkowe tj. jogurty, mleko, sery twarogowe, mięso; węglowodany tj. kasze, ryż brązowy, makaron, pieczywo ciemne, owoce, warzywa; tłuszcze tj.oleje roślinne, tłuszcze zawarte w orzechach, nasionach słonecznika). Restrykcyjne ograniczenie węglowodanów w diecie może prowadzić do zwiększonej chęci na produkty słodkie. Zapraszam na www.diet-coaching.xaa.pl Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Warto było by się przyjrzeć jakości spożywanych posiłków. Te z dużą zawartością błonnika pokarmowego stabilizują poziom cukru we krwi, dlatego łatwiej kontrolować napady głodu. Błonnik również daje uczucie sytości. Może warto również zamiast 4 wprowadzić 5 posiłków, krótsze przerwy, mniejsza szansa na zjedzenie czegoś nieracjonalnego. Duże znaczenie zwłaszcza przy treningu ma odpowiednia ilość białka.

Witam serdecznie,

Aktywność fizyczna powinna sprawiać Pani przyjemność, dlatego należy wybrać rodzaj ruchu który najbardziej Pani odpowiada. W ten sposób nie zniechęci się Pani do treningów. Najtrudniej jest zacząć a potem ćwiczenia staną się częścią Pani dnia. Aktywność powinna być dostosowana do własnych możliwości i być systematyczna.
Napady głodu mogą być wynikiem źle zbilansowanej diety. Jeżeli w jadłospisie jest zbyt mało np węglowodanów złożonych pochodzących z kasz, razowych makaronów czy naturalnego ryżu to organizm będzie się ich domagał i zwiększy się apetyt na słodycze. Jeżeli dieta jest za niskokaloryczna również mogą się pojawiać napady głodu. Należy jeść częściej więc warto zadbać o 5 posiłków dziennie. Zwiększy Pani również podaż błonnika który stabilizuje poziom cukru oraz wypełnia żołądek. Proszę prześledzić swoją dietę i zastanowić się czy dostarcza Pani wszystkich niezbędnych składników odżywczych i czy dieta nie jest zbyt rygorystyczna. Jeżeli miałaby Pani problem z analizą jadłospisu można wysłać mi przykładowy opis swego dnia - co Pani jada, w jakich ilościach itp Chętnie zerknę na jadłospis i wskażę ewentualne błędy.

kontakt:
joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk