Aktywność fizyczna po zatorze płucnym

Dobry wieczór, 16 marca po skanerze wykonanym w szpitalu (Fribourg, Szwajcaria) zdiagnozowano zator (zakrzep) po francusku embolie pulmonnaire obu płuc. Podczas 5-dniowego pobytu w szpitalu podawano mi zastrzyki 2 razy dziennie (Clexan), następnie od powrotu do domu Sintron, który na początku słabo działał. Po zwiększeniu do 3 pigułek dziennie mój ostatni Tp krwi wynosił 3,8 i zmniejszono mi dawkę Sintronu do na zmianę 2 i 3 pastylek dziennie. Czuję się jeszcze bardzo, bardzo zmęczona, śpię ok. 12-14 godzin. Jednocześnie odczuwam cały czas coś w rodzaju kłucia w lewej piersi, najbardziej w nocy i rano po przebudzeniu. Skaner wykazał także plamę - guzka (nodule) 7 mm w dolnej części, płuca, ale bronchoskopia ani biopsja nie została wykonana tylko dostałam skierowanie na nowy skaner na 19 czerwca. Echokardiografia serca została wykonana i wynik był bez zastrzeżeń.

Za tydzień mam powrócić do pracy i moje pytanie jest następujące. Moja praca (umysłowa) trwa z dojazdem 12 godzin dziennie. Czy moje zmęczenie dość szybko zniknie? Czy mogę zacząć uprawiać sport (rower, fitness)? Ile czasu potrzeba żeby zakrzep się rozszedł całkowicie?

Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Witam!

Objawy towarzyszące zdiagnozowanej u Pani zatorowości płucnej są zależne od tego jak masywny był zator (tzn. jaki obszar płuc został zajęty). Do głównych dolegliwości należą duszność, przyspieszenie i spłycenie oddechu, ból w klatce piersiowej, kaszel, a także krwioplucie. Nasilenie tych objawów powinno się zmniejszać w trakcie leczenia. Dojście do optymalnej formy trwa różnie długo i zależy zarówno od rozległości zatoru, jaki i stanu ogólnego pacjenta (jego obciążenia innymi chorobami, wieku). W ostrym okresie choroby pacjent jest leczony w szpitalu, po wyjściu powinien starać się powoli wracać do poprzedniej aktywności. Trudno ocenić jak długo będzie Pani jeszcze odczuwała dolegliwości, jeżeli nie będą one ustępować lub będą się nasilać należy skontaktować się z lekarzem. Powoli może Pani wracać do aktywności fizycznej – jednak należy to robić stopniowo, zacząć od spacerów, spokojnej jazdy na rowerze, dopiero po jakimś czasie przejść do bardziej intensywnych sportów.

Pozdrawiam serdecznie!