Aktywność fizyczna po zatorze płucnym

Dobry wieczór, 16 marca po skanerze wykonanym w szpitalu (Fribourg, Szwajcaria) zdiagnozowano zator (zakrzep) po francusku embolie pulmonnaire obu płuc. Podczas 5-dniowego pobytu w szpitalu podawano mi zastrzyki 2 razy dziennie (Clexan), następnie od powrotu do domu Sintron, który na początku słabo działał. Po zwiększeniu do 3 pigułek dziennie mój ostatni Tp krwi wynosił 3,8 i zmniejszono mi dawkę Sintronu do na zmianę 2 i 3 pastylek dziennie. Czuję się jeszcze bardzo, bardzo zmęczona, śpię ok. 12-14 godzin. Jednocześnie odczuwam cały czas coś w rodzaju kłucia w lewej piersi, najbardziej w nocy i rano po przebudzeniu. Skaner wykazał także plamę - guzka (nodule) 7 mm w dolnej części, płuca, ale bronchoskopia ani biopsja nie została wykonana tylko dostałam skierowanie na nowy skaner na 19 czerwca. Echokardiografia serca została wykonana i wynik był bez zastrzeżeń.

Za tydzień mam powrócić do pracy i moje pytanie jest następujące. Moja praca (umysłowa) trwa z dojazdem 12 godzin dziennie. Czy moje zmęczenie dość szybko zniknie? Czy mogę zacząć uprawiać sport (rower, fitness)? Ile czasu potrzeba żeby zakrzep się rozszedł całkowicie?

Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA, 49 LAT ponad rok temu

Jedzenie może zwiększać ryzyko alergii! Zobacz, na co uważać

Dietetyk kliniczny Iwona Wierzbicka mówi o tym, jakie produkty spożywcze mogą wywoływać alergie. Ryzykowne mogą być: jaja, kolorowe barwniki spożywcze i produkty paczkowane zawierające glutaminian sodu wywołujący reakcje alergiczne. Oprócz tego warzywa takie, jak bakłażany, papryka, pomidory czy ziemniaki przyczyniają się do rozszczelnienia jelita, co może wywołać róznego rodzaju alergie.

Witam!

Objawy towarzyszące zdiagnozowanej u Pani zatorowości płucnej są zależne od tego jak masywny był zator (tzn. jaki obszar płuc został zajęty). Do głównych dolegliwości należą duszność, przyspieszenie i spłycenie oddechu, ból w klatce piersiowej, kaszel, a także krwioplucie. Nasilenie tych objawów powinno się zmniejszać w trakcie leczenia. Dojście do optymalnej formy trwa różnie długo i zależy zarówno od rozległości zatoru, jaki i stanu ogólnego pacjenta (jego obciążenia innymi chorobami, wieku). W ostrym okresie choroby pacjent jest leczony w szpitalu, po wyjściu powinien starać się powoli wracać do poprzedniej aktywności. Trudno ocenić jak długo będzie Pani jeszcze odczuwała dolegliwości, jeżeli nie będą one ustępować lub będą się nasilać należy skontaktować się z lekarzem. Powoli może Pani wracać do aktywności fizycznej – jednak należy to robić stopniowo, zacząć od spacerów, spokojnej jazdy na rowerze, dopiero po jakimś czasie przejść do bardziej intensywnych sportów.

Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty