Ból brzucha a zapalenie otrzewnej

Od jakiegoś tygodnia pobolewa mnie lewa strona brzucha, między pępkiem, a kością miedniczą. Wszystkie objawy wskazują na to, że jest to zapalenie otrzewnej. Dwa lata temu miałam operacje na przepuklinę kresy białej, a kiedyś problemy z jelitem grubym (krew podczas oddawania stolca). Leżałam około 2 tygodnie w szpitalu. Co to może być?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Zapalenie otrzewnej to bardzo poważny stan chorobowy obarczony śmiertelnością nawet do 50%. Występują charakterystyczne objawy - przede wszystkim "deskowaty" brzuch i objaw Blumberga, ktrzch u

Trudno mi określić co może być powodem tych dolegliwości bez bezpośredniego badania Pani. Wątpię, że doszło obecnie do zapalenia otrzewnej, gdyż taki stan bezpośrednio zagraża życiu, więc tygodnia z zapaleniem otrzewnej bez agresywnej interwencji lekarskiej nie przeżyłaby Pani. Różne mogą być przyczyny dolegliwości bólowych brzucha w tej lokalizacji np.: zapalenie jelita grubego, uchyłków jelita grubego, zapalenie miedniczki nerkowej. W takim wypadku wskazana byłaby szersza diagnostyka jak np. badanie krwi, moczu, USG jamy brzusznej i być może jeszcze np. kolonoskopia.

Przykro mi, ale tematyka pytania wykracza poza kompetencje wynikające z mej specjalności (jestem urologiem). Proponuje zwrócić się o poradę do dermatologa. Pozdrawiam
RH