Ból górnej części ramion

Witam. Jestem kobietą, mam 20 lat. Od kilku lat (od 3 do 5-nie pamiętam dokładnie) męczą mnie bóle górnej części ramion. Ból trwa ok 2 tygodnie, a gdy minie, po ok 3 tygodniach znów boli. Raz boli mnie ramię prawe, raz lewe, a czasem nawet oba na raz, z tym że jedno mniej niż drugie. Gdy ból jest mały, objawami są bóle przy unoszeniu rąk. Gdy się nasili ramię boli nawet gdy nim nie poruszam, a ból promieniuje na szyję i obojczyk. Nie mogę wówczas ruszać ręką (od łokcia w górę, za to od łokcia do dłoni jest wszystko w porządku), ani podnosić jej. Kiedy jednak muszę podnieść rękę, podtrzymuję ją druga, a ramię 'podnoszę' górną częścią pleców. Zdarza się też, że ból jest tak potężny, że nie mogę spać. Dodatkowo napiszę, że nie jest to spowodowane żadnym urazem, obciążeniem lub stłuczeniem lub przewianiem ręki. Nigdy nie miałam złamanych kończyn, żadnych operacji, poważnych chorób. Nie uprawiam żadnych sportów, jedyne co może być jakąś przyczyną, to to,że pracuję przed komputerem przez ok 4h dziennie przez 4 dni w tygodniu. Byłam z tym rok temu u lekarza i stwierdził, że być może jest to właśnie wina komputera. Przypisał mi tabletki i maść rozgrzewającą. Leki jednak nie pomogły. Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Objawy, które Pani opisuje nie mogą zostać zbagatelizowane. Ich pochodzenie może być różne, dlatego wymagana jest pewna diagnostyka.

Warto byłoby by została Pani zbadana przez specjalistę ortopedę.
Często zdarza się, że bóle ramion i barków spowodowane są przez patologie w obrębie kręgosłupa szyjnego. Gdyby miała Pani dużo więcej lat pomyślałbym o zmianach zwyrodnieniowych, w tej sytuacji bardziej możliwe są zmiany rozwojowe w obrębie kręgosłupa tj. dodatkowe żebra szyjne, deformacje kręgów i inne. Należy wykonać zdjęcie rtg kręgosłupa szyjnego w projekcjach przednio-tylnej (AP) i bocznej (L). Od tego należy zacząć poszukiwania przyczyny.
Dopiero jeśli te badania nie dadzą odpowiedzi, należy szukać dalszych przyczyn - w zależności od charakteru klinicznego dolegliwości.

Proszę udać się do lekarza rodzinnego w celu uzyskania skierowania do specjalisty lub co najmniej skierowania na badania rtg kręgosłupa szyjnego.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.