Ból i męczliwość mięśni. Interpretacja wycinków mięśni. Czy one coś sugerują???

Witam, od 3 lat oczekuję na diagnozę. Bardzo proszę o pomoc!!! Postępuje u mnie ból i męczliwość mięśni łydek, a teraz także dochodzą ręce. Na początku miałam wysokie gorączki, a teraz utrzymują się stany podgorączkowe. Oto opisy moich wycinków mięśni. Wycinek I (maj 2008, prawa łydka): badanie hist.-pat. - skóra - miernie obfite nacieki zapalne z komórek jednojądrowych wokół i w ścianach drobnych naczyń krwionośnych, bez cech destrukcji ścian. Obrzęk okołonaczyniowy. W pojedynczych drobnych naczyniach w tkance podskórnej zakrzepy, niektóre z cechami organizacji. Pobudzenie śródbłonków. Mięsień - zanik pojedynczych włókien mięśniowych. Zakrzep w drobnym naczyniu, bez zapalnych nacieków. Barwienie Warthin-Starry na obecność krętków negatywne. Wnioski - włókna mięśniowe w preparacie bez istotnych zmian morfologicznych. Zwracają uwagę dronne naczynia o cechach niezapalnej waskulopatii, z zakrzepami zamykającymi światło. Wycinek II (czerwiec 2009, lewa łydka): W przesłanym wycinku z mięśnia brzuchatego rozsiane nacieki zapalne limfocytarne. Na obrzeżach widoczne włókna przerosłe. Zmian zwyrodnieniowych w przesłanym mięśniu nie stwierdzono. Wycinek III (pażdziernik 2009, udo), badanie w mikroskopie świetlnym: W preparacie widoczne są włókna o różnej średnicy i kształcie, niergularnie rozmieszane. Nieliczne włókna zawierają centralnie położone jądra. Układ pęczkowy jest zachowany. Niewielki przerost tkanki łącznej w perimysium. Nie znaleziono nacieków zapalnych. Barwienie enzymatyczne: Różnicowanie włókien na typy metaboliczne jest zachowane. Wniosek: dyskretne zmiany niecharakterystyczne. Byłam już wiele razy w szpitalach i nic :( Czy może przychodzi Pani/Panu do głowy, co to może być??? Proszę o pomoc!!!!!!!!!!!!!!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

diagnostyka dolegliwości takich, jakie występują u Pani, może być rzeczywiście trudna, zwłaszcza, jeśli dolegliwości nie są charakterystyczne, rozwijają się powoli, a tak jest pewnie u Pani. Przyczyn bólów mięśni i ich osłabienia jest wiele. Mogą to być przyczyny zapalne, w tym autoimmunologiczne, choroby zakaźne, metaboliczne, choroby ogólnoustrojowe w tym nowotworowe (u Pani mało prawdopodobne ze wzlędu na długi wywiad), choroby endokrynologiczne, a także neurologiczne.

Na podstawie opisów wycinków mięśni nasuwa mi się podejrzenie zapalenia drobnych naczyń, wskazują na to nacieki zapalne okołonaczyniowe z komórek jednojądrzastych, z ogniskami martwicy i mikrozakrzepów. Nie wiem, czy wystepują jakieś inne objawy, zajęcie jedynie mięśni byłoby w tym przypadku nietypowym przebiegiem choroby. Brak zmian zwyrodnieniowych w mięśniach, przemawia raczej przeciwko dystrofiom mięśniowym czy pewnym innym miopatiom. Wydaje się, że etiologia zakaźna też nie wchodzi w grę (brak obecności pasożytów).

Podejrzewam, że miała Pani wykonywany cały szereg badań i diagnoza w Pani przypadku jest bardzo trudna, zwłaszcza, że była Pani już 3 razy hospitalizowana. Tym bardziej ja nie mogę wnioskować, na co Pani jest chora jedynie na podstawie przedstawionych danych. Proponuję więc dalszą diagnostykę u reumatologa i neurologa.

Pozdrawiam.