Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Kobieta , 20 lat

Witam, mój problem jest dość skomplikowany. Odstawiłam tabletki y*****, ostatnią pigułkę wzięłam 28 stycznia, krwawienie wystąpiło 1 lutego. Przez ten czas zabezpieczaliśmy się z mężem prezerwatywą, jednak 21 lutego w czasie wytrysku pękła nam prezerwatywa i nasienie po części zostało wewnątrz moich dróg rodnych. Zastanawiam się, czy były to dni niepłodne. Wedle kalendarzyka tak, ale wiem, że po odstawieniu owulacja może przebiegać inaczej. Dotychczas miałam regularne cykle 28-29 dni. Tabletki brałam przez 4 miesiące (wrzesień-styczeń). Kiedyś, kiedy robiłam przerwę w braniu tabletek (brałam 3 lata), okres miałam równie regularny, z tym że pierwsze krwawienie po odstawieniu, nieco spóźnione, poprzedzone było plamieniem, a sam okres był bardzo skąpy i krótki. Przypuszczam, że tym razem może być podobnie. Martwię się jednak, że mogło dojść do zapłodnienia, a nie planujemy jeszcze z mężem dzieci. Przypuszczam, że prezerwatywa pękła z powodu suchości pochwy, która towarzyszyła mi od momentu odstawienia tabletek (nie miałam również ochoty na zbliżenia i ogólnie bardzo złe samopoczucie i nastrój). Sądziłam, że ma to związek z tym, iż mój organizm dochodzi do siebie po tabletkach hormonalnych. Dodatkowo przez ostatnie 1,5 roku podczas brania tabletek miałam regularne plamienia śródcykliczne, około 10.-14. dnia cyklu. Było to albo brązowe plamienie, albo lekkie krwawienie. Wtedy mój ginekolog przepisał mi dodatkowe hormony, gdyż stwierdził, że przyczyną tego jest spadek stężenia hormonów żeńskich i należy zażyć dodatkową dawkę. Zmienił mi też wtedy tabletki z c***** na y*****. Nazwy dodatkowego leku już nie pamiętam, ale pomogły mi tylko w pierwszych dwóch cyklach, potem problem wrócił. Cytologię miałam robioną w tym czasie dwa razy i nic niepokojącego nie wykazała. Po nieudanych próbach leczenia odstawiłam tabletki na 3 miesiące, jak radził ginekolog. Wróciłam do nich i po 4 miesiącach znowu je odstawiłam. Teraz, tak jak pisałam, nie biorę tabletek, współżyłam 21 lutego i wtedy doszło do pęknięcia prezerwatywy. Nie wiem, jak mam nazwać te dni - płodne czy nie? Okres powinien wystąpić od 26 do 28 lutego, ale wiem, że teraz może być inaczej. 24 lutego pojawiło się delikatne brązowe plamienie i ból podbrzusza. Nie wiem, czy jest to moja dawna przypadłość pojawiająca się w połowie cyklu, czy też zapowiedź miesiączki, która zaraz powinna się pojawić. I czy fakt, że ginekolog stwierdził, że mam niedobór hormonów, może utrudniać zajście w ciążę? Jednak płodność jest większa w pierwszym cyklu po odstawieniu... Na test ciążowy jest jeszcze za wcześnie. Proszę o pomoc, bo nie potrafię tego wszystkiego odgadnąć. Pozdrawiam

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie 79
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa Śródmieście

Witam serdecznie,
po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych pierwsza owulacja pojawia się zazwyczaj z 10-14-dniowym opóźnieniem. Ale nie jest to reguła. Dlatego trudno określić, kiedy są dni płodne. Istnieje zatem ryzyko, że zaszła Pani w ciążę. Po upływie około 2 tygodni od stosunku proszę wykonać test ciążowy. W pierwszym cyklu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych płodność jest zazwyczaj większa, co często skutkuje ciążą mnogą.
Pozdrawiam

lekarzy jest teraz online

Zapytaj lekarza
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500