Co mam robić z tym wstrętem do jedzenia?

Witam od paru dni nie mam wcale apetytu, wręcz wstręt do jedzenia szczególnie do słodkiego. Mdli mnie i praktycznie nic nie jem, ponieważ co bym nie zjadła to mam ochotę zwrócić. W ciąży nie jestem, ponieważ jestem podczas okresu. Cukrzycy raczej też nie mam, chociaż mam cukrzyka w rodzinie (babcia), ale nie dawno miałam badania i glukoza wyszła dobra. Czy to powód do niepokoju i jakie badania powinnam wykonać?
KOBIETA, 18 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

wspominała Pani, że w momencie zadawania pytania miała Pani okres. Podczas menstruacji może pojawić się brak apetytu, a nawet jadłowstręt. Często miesiączkujące kobiety odczuwają także wzdęcia, nudności, biegunki oraz inne dolegliwości gastryczne, które ustępują wraz z zakończeniem krwawienia miesiączkowego.

Jeśli tak się stanie, to nie ma powodów do obaw. Jeśli natomiast objawy te będą się utrzymywały, to proszę udać się do lekarza rodzinnego, który zleci Pani podstawowe badania. Oprócz badań krwi czy badań kału być może konieczne będzie także USG jamy brzusznej. Przyczyną braku apetytu może być m.in. anemia lub choroby pasożytnicze.

Temat braku apetytu został opisany w artykule, do przeczytania którego zachęcamy:

https://portal.abczdrowie.pl/brak-apetytu-bole-zoladka-alergie-infekcja-anemia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.