Co znaczą te wyniki przy zmęczeniu, wzdętym brzuchu i biegunkach?

Ciagle zmęczenie, wzdety brzuch, brak apetytu, problem z myśleniem, biegunki oraz zaparcia. Wyrzyej wymieniony dolegliwość i dosiadają mnie od dłuższego czasu. Najgorszy z tych objawów jest fakt że jestem ciagle zmęczony, a po posiłkach tracę jakiekolwiek możliwości funkcjonowania. W morfologii krwi wyszło że lym% 48.8 [17-48] , MON 0.1 [0.2-1] , WBC 3.9 tys./ul [4-10], bilirubina 2.8 [0.2-1.2] ale inne enzymy wątrobowe w normie. Co może być nie tak? Jakie badania wykonać ?

Lek. Paweł Szadkowski

Generalnie najlepiej udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu dokładnego zbadania i pokierowania diagnostyką, ponieważ pana objawy są niecharakterystyczne i mogą mieć wiele przyczyn. W załączonych badaniach przyczepić się można jedynie do bilirubiny i żeby wyjaśnić jej poziom warto wykonać: bilirubinę całkowitą i pośrednią, ALP i/lub GTTP. Oprócz tego warto wykonać badania w kierunku celiakii (przeciwciała przeciwendomyzjalne i przeciwko transglutaminazie tkankowej w klasie IgA) oraz nietolerancji dwucukrów. Warto rozważyć gastroskopię i kolonoskopię.