Codzienne ćwiczenia i bóle mięśni

Dzień dobry, codziennie ćwiczę: najpierw rano 15 minut cardio, potem około południa 50 min zumby lub 30 min cardio lub inny trening do 30 minut. Mam zbilansowaną dietę, nie jem słodyczy, przetworzonej żywności. Ważę 68 kg przy 179 cm wzrostu. Ostatnio zauważyłam, że nie mam siły wykonywać treningów, jestem cała obolała. Jaki może być tego powód? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Szanowna Pani,
Jest to dość wysoka aktywność fizyczna (powinna Pani przyjmować około 2600 kcal/dziennie). Może być tak, że dieta jednak nie jest tak dobrze zbilansowana w makroskładniki - białko, tłuszcz i węglowodany. Może też brakować substancji neutralizujących małe stany zapalne, które tworzą się w mięśniach podczas aktywności fizycznej.

Zalecałbym kontakt z dietetykiem, który oceniłby Pani sposób odżywiania, a także pokrycie norm na składniki odżywcze.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań

Droga Pani!

Zachęcam do sprawdzenia swojego dotychczasowego jadłospisu. Istnieje możliwość, że jednak nie jest prawidłowo zbilansowany. Zdarza się, że przy tak dużej aktywności fizycznej nie zwraca się uwagi na jakość posiłków przed- i potreningowych, które wspomagają regenerację organizmu, szczególnie glikogenu. Proszę także nie zapominać o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów. Podczas wykonywania ćwiczeń i po ich zakończeniu zachęcam do picia własnoręcznie wykonanych napojów izotonicznych.