Czy ciasny zwieracz może być przyczyną zwężenia stolca?

Witam. Byłem u proktologa z powodu bólu odbytu przy twardszym stolcu i z powodu zwężenia stolca. Od wielu lat przy grubszych stolcach czułem jak by mi pękała śluzówka i przy tym na papierze pojawiała się krew i kłucie w odbycie. Na badaniu lekarz stwierdził że mam ciasny zwieracz a przy rektoskopi lekkie żylaki odbytnicy. Czy ciasny zwieracz może być przyczyną zwężenia stolca i tych bóli kłujących przy ciut większym i twardszym stolcu ? Bo to zasugerował mi lekarz.

Lek. Tomasz Budlewski

Sądzę że tak. Proszę kierować się zaleceniami lekarza badającego