Czy przyczyną moich dolegliwości może być zatwardzenie?

Krew na papierze toaletowym.. Witam, od jakiegoś czasu zmagam się z problemem krwi na papierze toaletowym po oddaniu stolca. Jest to żywo-czerwona krew i jest jej nie dużo. Ostatnio podczas defekacji odczułam silny ból w końcowym odcinku odbytu. Towarzyszyło temu uczucie rozpierania od środka (dość zbity i o dużej objętości stolec) i niestety pojawiło się więcej krwi ale tylko na papierze, ból minął po kilku minutach. Czy przyczyną tego mogą być zatwardzenia, z którymi często się borykam czy coś gorszego. Zapisałam się na wizytę u proktologa, jednak terminy są dość długie dlatego chciałam zasięgnąć opinii. Pozdrawiam

Witam, zaparcie może być przyczyną uszkodzenia śluzówki odbytnicy, która może krwawić, dodatkowo zwiększa ryzyko wystąpienia szczeliny odbytu, która może dawać silne objawy bólowe.