Czy dobrze sie odchudzam? Proszę o radę

Witam, jestem kobieta, mam 25 lat, 160 cm i 72 kg wagi. Próbowałam wielu diet, jednak żadna nie przynosiła większych efektów. Postanowiłam po prostu zmienić tryb odżywiania. Od ok. 2 tyg moja dieta wygląda przykładowo: śniadanie: serek wiejski/twaróg chudy z warzywami, ewentualnie chleb razowy, sałatka z tuńczyka z warzywami. obiad: ryz z np. z owocami morza/kurczakiem i warzywa, kasza z warzywami z kefirem, kolacja podobnie jak śniadanie, plus 2 przekąski- jogurt/owoc/orzechy. Do tego staram się  ćwiczyć- jeżdżę na rowerku ok 30-60 min co 2 dni i ćwiczenia z hantelkami. Nie jem słodyczy i nie jem ok 3 godz. przed snem. Jednak moja waga niemal nie drgnęła. Spadło może z 0.5-0.7 kg. Czy przy takiej diecie i ćwiczeniach jest szansa na zrzucenie wagi? Czy to, ze waga stoi w miejscu może być powodowane przyzwyczajaniem sie organizmu do zmiany nawyków? Proszę o rade. Z góry serdecznie dziękuję. Pozdrawiam.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Pani BMI wynosi 28,1, co oznacza nadwagę.
Nie widzę większych błędów w Pani odżywianiu. Jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, iż nie tylko dobór produktów jest ważny, ale ich ilość.

Owszem przy tak dobranej diecie i dołączeniu ćwiczeń (aktywnych i regularnych) może Pani schudnąć. Na efekty należałoby jednak jeszcze zaczekać - 2 tygodnie to stosunkowo krótki okres czasu. Polecałabym Pani zapisanie się na ćwiczenia grupowe - są one bardziej mobilizujące, chętniej się ćwiczy. Do wyboru jest wiele dziedzin - fitness, pilates, step itp. Na pewno znajdzie Pani coś dla siebie.
Proszę się nie martwić początkowym brakiem efektów i starać się cały czas zdrowo odżywiać.

Jeżeli będzie Panią coś niepokoiło, należałoby wykonać badania - m.in. aby wykluczyć inne przyczyny nadmiernej masy ciała.

Polecam przeczytanie artykułów
http://portal.abczdrowie.pl/jak-wytrwac-na-diecie
http://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-szybki-lunch-przepisy
http://portal.abczdrowie.pl/dietetyczny-obiad
http://portal.abczdrowie.pl/dietetyczna-kolacja

Pozdrawiam