Czy istnieje możliwość zajścia w ciążę po pominięciu zmiany plastra w drugim tygodniu cyklu?

Witam, mam 25 lat, plastry stosuję około 5 lat. 9-go stycznia (niedziela) założyłam pierwszy plaster w nowym cyklu, w kolejną niedzielę (16.01) powinnam zmienić plaster na nowy, czego nie zrobiłam. W kolejnym, trzecim tygodniu (23.01) zmieniłam plaster normalnie, jednocześnie orientując się, że jakimś cudem mam jeszcze jeden plaster w opakowaniu, na śmierć zapomniałam o zmianie. Co gorsza pomyślałam o tym dopiero po stosunku z moim mężem. Czy istnieje ryzyko zajścia w ciążę? W ulotce przeczytałam, że nie, ale przez ten tydzień ze "starym" plastrem uprawialiśmy seks. Za pomoc dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli używała Pani jednego plastra przez 14 dni, to istnieje dość istotne ryzyko zajścia w ciąże. Po tygodniu używania plaster się zużywa i znacznie zmniejsza się ilość wydzielanych do skóry hormonów, stając się zbyt niska, by skutecznie zapobiegać owulacji.

W takim przypadku powinna Pani używać dodatkowego zabezpieczenia przez siedem dni od naklejenia kolejnego plastra.

W Pani przypadku najlepiej by było nie robić kolejnej przerwy siedmiodniowej, ewentualnie przesunąć krwawienie o tydzień i nakleić niezużyty plaster w czwartym tygodniu bieżącego opakowania. Rozumiem jednak, że na dodatkowe zabezpieczenie jest już za późno, dlatego pozostaje wykonanie testu ciążowego w czasie najbliższej przerwy.

Pozdrawiam serdecznie!