Czy jest możliwe, że to zespół jelita drażliwego?

Dzień dobry, Od ponad roku mam problemy żołądkowe i cały czas zwlekam z wizytą u lekarza Zaparcia, biegunki, bóle brzucha jak i bóle w przełyku. Dodatkowo, podczas wypróżniania się w momencie dolegliwości na papierze zostaje trochę krwi. Jakie badania powinnam wykonać. Czy to może być zespół jelita drażliwego? Pozdrawiam serdecznie,

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

w odpowiedzi na Pani pytanie, chcielibyśmy zasugerować wizytę u lekarza gastroenterologa. Jako że opisywane przez Panią objawy typu biegunki, zaparcia, bóle brzucha, przełyku czy krew po oddaniu stolca mogą wskazywać na różne zespoły chorobowe, to konieczna jest wizyta u specjalisty. Lekarz zaleci Pani wykonanie odpowiednich badań typu morfologia krwi, analiza moczu czy poziom enzymów wątrobowych. Dodatkowo może będzie trzeba wykonać określenie poziomu kalprotektyny w stolcu, aby sprawdzić, czy toczy się proces zapalny w jelitach. Oprócz badań laboratoryjnych, często wykonuje się badania obrazowe czyli USG jamy brzusznej, gastroskopia czy kolonoskopia. Lekarz ocenia stan śluzówek oglądanych organów. Istnieje możliwość, że jest to ZJD, jednak zawsze krwawienia z odbytu muszą być skonsultowane z proktologiem lub gastroenterologiem.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

https://portal.abczdrowie.pl/jelito-drazliwe

https://portal.abczdrowie.pl/nudnosci-i-wymioty

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.