Czy krwawienie ma związek ze stresem podczas stosowania antykoncepcji?

Jestem pare dni przed okresem, mam plamienie na brazowo od wczoraj. Ostatni tydzien mam intensywny stres, jem bardzo malo. Wspolzyje z partnerem, stosujac antykoncepcje doustna. Czy powodem krwawienia moze byc stres?
KOBIETA, 19 LAT 7 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

stres jak najbardziej jest czynnikiem, który może powodować zaburzenia miesiączkowania. W pytaniu pisze Pani, że w ostatnim czasie było go dosyć dużo. To dodatkowo odbiło się na Pani diecie oraz znacznie pogorszył się apetyt. Taka reakcja organizmu na stres nie jest czymś dziwnym i wiele osób właśnie w ten sposób się zachowuje, szczególnie jeśli niepokój jest długotrwały.

Dodatkowo stosuje Pani antykoncepcję hormonalną, która w teorii reguluje cykl oraz krwawienia miesiączkowe będącymi w tym wypadku krwawieniami z odstawienia. Niemniej trzeba mieć świadomość, że czynniki, które Pani wymienia w pytaniu, nie są na pewno obojętne dla organizmu. Nie ma informacji o tym, czy tabletki stosuje Pani długo, czy jest to pierwsze opakowanie. Niejednokrotnie właśnie na początku stosowania tej formy pojawiają się plamienia w trakcie aktywnych tabletek albo bliżej terminu krwawienia. Wydaje się, że może Pani ten czas przeczekać, aż pojawi się właściwe krwawienie. Jeśli w kolejnym cyklu nie będzie takich objawów, to spokojnie można antykoncepcję kontynuować. Gdy jednak dalej pojawiać się będą plamienia to możliwe, że trzeba będzie skontaktować się z ginekologiem, aby ocenił, jaka jest przyczyna tej sytuacji oraz co ewentualnie dalej robić. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/brazowe-plamienie

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

https://portal.abczdrowie.pl/7-przyczyn-kiedy-antykoncepcja-moze-byc-nieskuteczna

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.