Czy mam już przyjmować kwas foliowy?
Witam, mam 26 lat. Po konsultacji z Lekarzem ginekologiem odstawiłam tabletki antykoncepcyjne i planuje ciąże. Zalecenia jakie dostałam od Lekarza to: po miesiącu można zacząć starania o dziecko, po 2-3 miesiącach wykonać badania z krwi, USG, cytologię i nie przyjmować żadnych suplementów. Czy takie zalecenia są prawidłowe? Czy nie trzeba robić badań z krwi na niedobory witamin(żelazo, kwas foliowy)? Czy kwas foliowy należy brać wcześniej?

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Szanowna Pani,
Gratulujemy Pani decyzji dotyczącej starania się o dziecko. Bardzo dobrze, że chce Pani się odpowiednio przygotować na to wydarzenie, a także zadbać o zdrowie swoje i swojego przyszłego dziecka.
Bardzo dobrze też, że była już Pani na kontrolnej wizycie u ginekologa, aby skontrolować swój stan zdrowia. Oczywiście warto brać pod uwagę wszystkie zalecenia lekarza, ale również może Pani wykonać dodatkowe badania dla samej siebie. Prawidłowym jest profilaktyka w kierunku wielu schorzeń ginekologicznych. USG narządów rodnych oraz cytologia pozwolą wskazać, czy nie ma żadnych nieprawidłowości w budowie, a także stanów zapalnych.
Wskazane jest natomiast przyjmować przed planowaną ciążą preparaty zawierające kwas foliowy. Witamina jest niezbędna w utrzymaniu ciąży i rozwoju płodu. Właściwe wysycenie kwasem foliowym ochrania płód przed powstawaniem i rozwojem wad cewy nerwowej. Może również zmniejszać ryzyko wad serca.
Warto również zadbać o dietę bogatą w żelazo oraz witamin, z grupy B, aby uniknąć anemii w czasie ciąży.
Zalecamy Pani w razie wszelkich wątpliwości konsultację z lekarzem ginekologiem - zachęcamy, by skonsultować się dla pewności z innym specjalistą niż dotychczas.
Życzymy Pani powodzenia!