Czy mam już przyjmować kwas foliowy?

Witam, mam 26 lat. Po konsultacji z Lekarzem ginekologiem odstawiłam tabletki antykoncepcyjne i planuje ciąże. Zalecenia jakie dostałam od Lekarza to: po miesiącu można zacząć starania o dziecko, po 2-3 miesiącach wykonać badania z krwi, USG, cytologię i nie przyjmować żadnych suplementów. Czy takie zalecenia są prawidłowe? Czy nie trzeba robić badań z krwi na niedobory witamin(żelazo, kwas foliowy)? Czy kwas foliowy należy brać wcześniej?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Gratulujemy Pani decyzji dotyczącej starania się o dziecko. Bardzo dobrze, że chce Pani się odpowiednio przygotować na to wydarzenie, a także zadbać o zdrowie swoje i swojego przyszłego dziecka.

Bardzo dobrze też, że była już Pani na kontrolnej wizycie u ginekologa, aby skontrolować swój stan zdrowia. Oczywiście warto brać pod uwagę wszystkie zalecenia lekarza, ale również może Pani wykonać dodatkowe badania dla samej siebie. Prawidłowym jest profilaktyka w kierunku wielu schorzeń ginekologicznych. USG narządów rodnych oraz cytologia pozwolą wskazać, czy nie ma żadnych nieprawidłowości w budowie, a także stanów zapalnych.

Wskazane jest natomiast przyjmować przed planowaną ciążą preparaty zawierające kwas foliowy. Witamina jest niezbędna w utrzymaniu ciąży i rozwoju płodu. Właściwe wysycenie kwasem foliowym ochrania płód przed powstawaniem i rozwojem wad cewy nerwowej. Może również zmniejszać ryzyko wad serca.

Warto również zadbać o dietę bogatą w żelazo oraz witamin, z grupy B, aby uniknąć anemii w czasie ciąży.

Zalecamy Pani w razie wszelkich wątpliwości konsultację z lekarzem ginekologiem - zachęcamy, by skonsultować się dla pewności z innym specjalistą niż dotychczas.

Życzymy Pani powodzenia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/kwas-foliowy

https://parenting.pl/przygotowania-do-ciazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.