Czy możliwe, że to jest niedoczynność tarczycy?

Mam wszystkie objawy niedoczynność tarczycy np. Ciągle mi zimno,sucha skóra, Ciągłe zmęczenie,obfite miesiączki,wypadanie włosów,itp. Zrobiłam badanie krwi na tsh i wyszło że mam 2,400. Czy jest możliwość że jest to niedoczynność tarczycy przy dobrym wyniku na tsh? Proszę o odpowiedź
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Badania krwi - hemoglobina

Hemoglobina jest podstawowym składnikiem krwinek czerwonych. Jest nie tylko barwnikiem nadający krwi czerwony kolor, ale pełni również ważną funkcją ? transportuje tlen do tkanek. Lekarz Łukasz Kowalski objaśnia szczegóły dotyczące badania hemoglobiny.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że rozpoczęła Pani diagnostykę pod kątem chorób tarczycy. Schorzenia obejmujące ten ważny gruczoł występują bardzo często u kobiet w każdym wieku. Najważniejsza jest jak najszybsza diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia, aby poprawić komfort życia i ogólny stan organizmu.

Wynik Pani badania TSH wyszedł prawidłowy, aczkolwiek u młodych kobiet powinien wynosić maksymalnie do 1,5 – 2. Jednocześnie należy zaznaczyć, że nawet przy dobrej wartości TSH, można mieć problemy związane z tarczycą, o których mogłyby świadczyć wymienione przez Panią objawy. Mowa tu przede wszystkim o autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy, czyli chorobie Hashimoto. Schorzenie to może występować nawet przy niskiej wartości TSH, a wskazywać na taką przypadłość mogą podwyższone przeciwciała przeciwtarczycowe anty – TPO oraz anty – Tg. Dlatego też zalecamy w miarę możliwości wykonanie tych dodatkowych badań wraz z określeniem poziomu FT3 oraz FT4 i wykonaniu badania obrazowego USG tarczycy. Po pełnej diagnostyce będzie można uzyskać całkowity obraz i ocenę gruczołu tarczycy.

Jednakże, że ze względu na odległość trudno jest określić dokładnie przyczyny Pani dolegliwości, proponujemy konsultację z lekarzem endokrynologiem, który zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-hashimoto-przyczyny-objawy-leczenie-dieta

https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty