Czy możliwe, że to jest niedoczynność tarczycy?

Mam wszystkie objawy niedoczynność tarczycy np. Ciągle mi zimno,sucha skóra, Ciągłe zmęczenie,obfite miesiączki,wypadanie włosów,itp. Zrobiłam badanie krwi na tsh i wyszło że mam 2,400. Czy jest możliwość że jest to niedoczynność tarczycy przy dobrym wyniku na tsh? Proszę o odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że rozpoczęła Pani diagnostykę pod kątem chorób tarczycy. Schorzenia obejmujące ten ważny gruczoł występują bardzo często u kobiet w każdym wieku. Najważniejsza jest jak najszybsza diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia, aby poprawić komfort życia i ogólny stan organizmu.

Wynik Pani badania TSH wyszedł prawidłowy, aczkolwiek u młodych kobiet powinien wynosić maksymalnie do 1,5 – 2. Jednocześnie należy zaznaczyć, że nawet przy dobrej wartości TSH, można mieć problemy związane z tarczycą, o których mogłyby świadczyć wymienione przez Panią objawy. Mowa tu przede wszystkim o autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy, czyli chorobie Hashimoto. Schorzenie to może występować nawet przy niskiej wartości TSH, a wskazywać na taką przypadłość mogą podwyższone przeciwciała przeciwtarczycowe anty – TPO oraz anty – Tg. Dlatego też zalecamy w miarę możliwości wykonanie tych dodatkowych badań wraz z określeniem poziomu FT3 oraz FT4 i wykonaniu badania obrazowego USG tarczycy. Po pełnej diagnostyce będzie można uzyskać całkowity obraz i ocenę gruczołu tarczycy.

Jednakże, że ze względu na odległość trudno jest określić dokładnie przyczyny Pani dolegliwości, proponujemy konsultację z lekarzem endokrynologiem, który zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-hashimoto-przyczyny-objawy-leczenie-dieta

https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.