Wskazania do gastroskopii

Gastroskopia to badanie, które służy ocenie stanu układu pokarmowego. Czy wiesz, jakie są wskazania do wykonania tego zabiegu? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Lek. Paweł Szadkowski
77 poziom zaufania

Rzeczywiście w okresie remisji, albo przy małej aktywności choroby, może być jednynie zaczerwienie i obrzęknięcie śluzówki. Natomiast jeśli lekarz pobrał wycinki, to obraz histologiczny również zależy od fazy choroby, lecz tu zmiany będą zauważalne: w fazie aktywnej – nierówna powierzchnia i owrzodzenia błony śluzowej, zwiększona liczba limfocytów i plazmocytów w blaszce właściwej błony śluzowej, nacieki granulocytowe i ropnie krypt, przekrwienie i zmniejszenie liczby komórek kubkowych, a w fazie remisji – zaburzenie architektoniki cew gruczołowych, ścieńczenie blaszki mięśniowej błony śluzowej, metaplazja komórek Panetha.
Trzeba pamiętać, że objawy występujące przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego mogą być bardzo podobne do infekcji bakteryknej przewodu pokarmowego.
Rozpoznanie tej choroby stawia się na podstawie obrazu klinicznego, endoskopii i wyniku badania histologicznego wycinka błony śluzowej jelita grubego.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty