Czy przyjmowanie plastrów/tabletek antykoncepcyjnych może wpłynąć na powstanie guzków piersi?

Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie związku między przyjmowaniem środków antykoncepcyjnych a powstawaniem guzków piersi. Około 2 lata temu zaczęłam stosować plastry antykoncepcyjne ze względu na silne bóle miesiączkowe. Faktycznie po paru miesiącach bóle ustały. Jednak parę miesięcy później lekarz ginekolog wykrył u mnie guza (ok. 9 mm). Zaprzestałam wtedy stosowania tych środków, gdyż moim zdaniem przyjmowane estrogeny mogły mieć wpływ na powstawanie guzów. Czy mogę mieć rację, że to było aktywatorem powstania tego guza? Czy mając tendencję genetyczną (mama) do powstawania takich zmian, będę mogła kiedykolwiek przyjmować środki antykoncepcyjne? Mam 23 lata i guzek został wycięty 1,5 miesiąca temu... Z góry dziękuję za fachową opinię.

Witam serdecznie,

Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych/stosowanie plastrów nie powoduje powstawania guzów piersi. Może mieć natomiast wpływ na wzrost już istniejących lub pojawiających się w piersiach. Leki antykoncepcyjne zawierające estrogeny przeciwwskazane są w zasadzie jedynie u kobiet poniżej 25 roku życia, z udowodnioną mutacją genetyczną BRCA1 lub BRCA 2 (genetyczna skłonność do raka piersi). Nie sprecyzowała Pani czy u Mamy występują łagodne guzki piersi, czy zachorowała ona na raka piersi. Jeżeli to drugie, to warto zgłosić się do Poradni Genetycznej celem sprawdzenia w kierunku mutacji genetycznej. Jeżeli Mama choruje na łagodne guzki piersi, to nie znaczy, że u Pani też będzie taka tendencja. Proszę porozmawiać ze swoim ginekologiem o możliwości dobrania odpowiednich leków antykoncepcyjnych. Warto także poddawać się częstym kontrolom ginekologicznym (badanie piersi plus USG).

Pozdrawiam serdecznie