Czy refluks może wywoływać bardzo silne bóle brzucha?

Witam, mam 23 lata od dłuższego czasu (3-4 lata) mam problemy z bólem brzucha, a właściwie z bólami. Pojawiają się na noc, tzn. wygląda to tak, że idę spać i wstaję, bo mnie boli, odczuwam wyraźny skurcz po lewej stronie brzucha, tak pod żebrami. Czasem na chwilkę przechodzi, ale potem jest znowu. Lek przeciwbólowy już mi praktycznie nie pomaga, tej nocy wzięłam w sumie 6 (po 2 w odstępach). Niedawno z powodu bólu wylądowałam na izbie przyjęć, dopiero po dwóch zastrzykach minęło, ale z powodu sesji nie poszłam zaraz po zdarzeniu do lekarza rodzinnego. Z resztą już kiedyś byłam w tej sprawie, dostałam leki i na jakiś czas - dość długi, bóle minęły (skierowanie na gastroskopię + zalecenie brania leku przeciwbólowego w razie czego), ale teraz nawróciły. Miałam robioną gastroskopię, ale wyszedł tylko refluks. Czy to może być przyczyna bólu? Poza tym miałam jakiś czas temu usg i wyszło, że mam kamienie w woreczku żółciowym. Czy to promieniuje tak na środek brzucha i lewy bok? Podczas bólów towarzyszą mi bóle pleców, które jednak przechodzą, np. po gorącej kąpieli. Do tego po części dochodzą nerwy, stres. I trochę zaparcia, choć zdarzało mi się chyba nie raz oddawać stolec mniej regularnie, a bólu wtedy nie było. Już nie wiem co mi jest. Pomocy!

Lek. Marta Hat

Witam!
Objawy, które Pani opisała pasują do refluksu żołądkowo-przełykowego.
Najbardziej charakterystyczne jest uczucie dyskomfortu lub bólu, piekącego lub palącego w okolicy zamostkowej, które występuje w nocy, po położeniu się do łóżka i budzi chorego ze snu. Ból może mieć charakter ostry lub tępy i może promieniować do placów, barków lub szyi.
Dodatkowymi argumentami przemawiającymi za rozpoznaniem jest wynik gastroskopii oraz ustąpienie dolegliwości na dłuższy czas po włączeniu leczenia (jakiego?).
W przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego oprócz ewentualnej farmakoterapii niezbędne są pewne modyfikacje w stylu życia. Najważniejsze to odpowiednia dieta, zaprzestanie palenia papierosów, normalizacja wagi, zastosowanie odpowiedniego ułożenia w czasie snu (głowa wyżej). Terapia lekami jest zlecana po konsultacji z lekarzem.
 Ataki kolki wątrobowej (spowodowanej obecnością kamieni w pęcherzyku żółciowym) ból występuje w nadbrzuszu lub pod prawym łukiem żebrowym i promieniuje do prawej łopatki.
Jeżeli wszystkie badania są prawidłowe i nie da się postawić konkretnej diagnozy można myśleć o zaburzeniach czynnościowych lub nerwicy objawiającej się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, a związanej ze stresem.

Pozdrawiam serdecznie!