Czy tabletki przyjęte przed okresem będą skuteczne?

Witam! Jestem kobietą i mam 17 lat. Dziś wzięłam 6. tabletkę antykoncepcyjną, jest to moje pierwsze opakowanie. Tylko problem w tym, że pierwszą tabletkę wzięłam nie mając okresu, ponieważ opóźniał mi się i nie chciałam czekać. Ginekolog powiedział, że wcale nie muszę czekać na okres i mogę zacząć brać tabletki od razu. Moje obawy o skuteczność tabletek spowodowane są tym, iż ten ginekolog niestety nie ma za dobrej opinii. Wiele kobiet w mieście bardzo źle go ocenia. Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Mam wrażenie, że nawet najgorsza opinia Pani ginekologa nie powinna mieć wpływu na skuteczność i działanie tabletek antykoncepcyjnych. Jeżeli zaczęła Pani przyjmować tabletki w innym schemacie niż od pierwszego dnia fizjologicznej miesiączki, należy przez pierwszy tydzień ich brania dodatkowo się zabezpieczać. Jeżeli miesiączka nie przychodziła, to przed rozpoczęciem opakowania tabletek należało wykonać test ciążowy, żeby wykluczyć możliwość ciąży. Powinna Pani zrobić to teraz jak najszybciej.

Pozdrawiam serdecznie!