Czy te tabletki będą już skuteczne?

Witam w niedziele byl to pierwszy dzien okresu, zaczelam przyjmować tabletki antykoncepcyjne Okres skończył sie w czwartek, w piatek odbył się stosunek, czy tabletki beda juz skoteczne?Dodam, ze pojawiły sie plamienia, które trwają juz ponad tydzień, raz sa slabsze raz bardziej intensywne.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej rozpoczęła Pani wraz z pierwszym dniem cyklu, to jest pierwszym dniem krwawienia menstruacyjnego, to pełne zabezpieczenie obowiązuje już od pierwszej pigułki.

Stąd nie ma Pani powodu do obaw, choć proszę pamiętać, że nawet tabletki antykoncepcyjne nie dają stuprocentowego zabezpieczenia przed ciążą.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-antykoncepcja-hormonalna.

Natomiast plamienia śródcykliczne, zwłaszcza w pierwszych miesiącach zażywania pigułek antykoncepcyjnych, są bardzo częstym skutkiem ubocznym tej metody antykoncepcji. Nie świadczą o nieskuteczności czy zmniejszonej ochronie przed ciążą, choć jeżeli nie ustąpią (bądź pojawią się dodatkowe dolegliwości) przed upływem 4 miesięcy, konieczne będzie skonsultowanie się z ginekologiem.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.