Czy to może powodować powstanie raka jelita grubego?

Witam. Dzisiaj moje pytanie niezbyt przyjemne ale muszę to wiedzieć na 100% !!! . Czy powstrzymywanie się od defekacji(mam tutaj na myśli że czuje parcie na jelito ale nie udaje się do toalety w celu wypróżnienia się) to czy takie zachowanie z mojej strony może doprowadzić np. do powstania raka jelita grubego).

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wśród czynników powstawania raka jelita grubego wymienia się predyspozycje genetyczne, niewłaściwą dietę i stosowanie używek, wiek – powyżej 45. roku życia oraz wielodniowe zaparcia. Zatem powstrzymywanie się od oddawania stolca teoretycznie może być w przyszłości przyczyną nowotworu jelita grubego. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/rak-jelita-grubego.

Zaburzenia oddawania stolca są niezdrowe, a niekiedy niebezpieczne, ponieważ powodują zatruwanie organizmu toksynami, zaś długotrwałe powstrzymywanie się przed defekacją może spowodować silny ucisk na ściany jelita prowadzący do uszkodzeń mechanicznych. Rany w obrębie jelit z kolei goją się z trudem, a obecne w kale bakterie mogą być przyczyną zakażeń. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/problemy-ze-stolcem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.