Czy to prawidłowe działanie tej tabletki?

Dzień dobry 5 dnia cyklu trwającego około 28 dni wzięłam tabletkę escapelle, ponieważ pękła nam prezerwatywa. 3 dni po wzięciu tabletki zaczęło się u mnie lekkie plamienie trwające około 3 dni. Aktualnie mój okres spóźnię się od 5 dni. Lekko boli mnie brzuch jak przed okresem i mam powiększone piersi. Szyjka jest z kolei bardzo wysoko i jest otwarta. Czy to prawidłowe działanie tabletki escapelle ? Na ulotce było napisane że po tej tabletce okres może spóźnić się nawet do 7 dni. Czy mam powody do obaw?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

to prawda, że po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej, jaką jest tabletka Escapelle cykl miesiączkowy może się rozregulować. Jest to związane z zażyciem dużej dawki hormonów.

W wyniku zaburzeń miesiączkowania menstruacja może się opóźnić lub przyjść wcześniej niż zazwyczaj. Nie jest to powodem do niepokoju. Ponadto przyjęcie tabletki Escapelle może doprowadzić do wystąpienia działań niepożądanych, takich jak: nudności, zmęczenie, bóle podbrzusza oraz nieregularne krwawienia w środku cyklu.

Proszę więc cierpliwie czekać na pojawienie się miesiączki, a w razie jej braku można udać się do ginekologa.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/spoznianie-sie-drugiego-okresu-po-zastosowaniu-escapelle,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-escapelle-wplynela-na-cykl,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-miesiaczki-po-escapelle.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.