Czy uczucie zatkanego nosa, niedotlenienia oraz duszności mogą świadczyć o alergii?

Dzień dobry, Parę miesiecy temu okazało się że jestem uczulona na pyłki drzew, lekarz alergolog przepisał mi tabletki na alergię, które mam stosować w razie silnej alergii. Chodzi o to, że do tej pory nie zdarzyło mi się mieć typowych objawów alergii tj. katar sienny czy załzawione oczy itp. i nie brałam ani razu tych tabletek. Moje objawy to uczucie zatkanego nosa i dość dziwne uczucie jakby niedotlenienia, ciśnienie w okolicy nosa, duszności, trudno jest to wyjaśnić ale moje pytanie jest takie czy to mogą być objawy alergii? Z góry dziękuję

Lek. Wojciech Zygmunt

Taka duszność może przemawiać za występowaniem u pani astmy oskrzelowej, która może mieć tło alergiczne. Warto wstępnie wykonać badanie spirometryczne (spirometria) oraz w razie pogorszenia wyników próbę rozkurczową, która astmę potwierdzi lub wykluczy. Pozdrawiam i życzę zdrowia.