Czy zażywanie witam dla sportowców jest bezpieczne?

Witam Cierpię na niedobór witamin w organizmie z tego powodu zakupiłem witaminy firmy Olimp które jak się okazało po zakupie przewyższają dzienne zapotrzebowanie o kilkaset procent z uwagi iż są to witaminy dla sportowców. Czy zażywanie ich jest bezpieczne?

Witam,

Pierwszym ważnym czynnikiem który powinien Pan zrealizować to dostarczenie witamin ze składników odżywczych, jedzenia. Następnie w celu stwierdzenia których witamin brakuje wykonanie badań. Kiedy nie jest możliwe uzupełnienie któryś ze składników z diety, można starać się wspomóc suplementami.
Niestety nie zastąpią one odpowiednio zbilansowanego jadłospisu. Dodatkowo warto zastanowić się skąd taki niedobór się pojawił i co jest jego przyczyną. Sama suplementacja nie jest rozwiązaniem trudności z którą się Pan zmierza.

W celu weryfikacji czy mogą Panu zaszkodzić potrzebne jest indywidualne zapoznanie się z Pana stanem zdrowia.

Serdecznie pozdrawiam
Robert Lipert
Dietetyk
Mój Dietetyk Lublin

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
W przypadku niedoborów witaminowych zaleca się przyjmowanie suplementów, lecz wybór witamin dla sportowców nie jest odpowiedni. Ze względu na ich skład specjalnie przygotowany na zapotrzebowanie osób trenujących. W takim wypadku osoby, które nie trenują mogą przyjmować zbyt wiele witamin, których nie potrzebują i dodatkowo obciążają pracę nerek. Jeżeli chodzi o wybór odpowiednich suplementów to wszystko zależy od stopnia niedoborów, ale w takim przypadku najlepiej skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu i wykonać badania biochemiczne krwi. Wtedy odpowiednie witaminy dobierze lekarz. Poza tym należałoby się przyjrzeć Pana diecie, gdyż nie pisze Pan skąd się u Pana ten problem pojawił. Może wystarczy odpowiednio dobrana dieta aby pomóc Panu z niedoborem witamin.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351