Dlaczego biegunki nawracają?

Dzień dobry! Mam problem z nawracającymi biegunkami. Ciagle wracają i mnie męczą aktualnie biorę probiotyki i maślan sodu ale i tak wracają . 2 lata temu miałem robiona gastroskopię oraz kolonoskopię Wszystkie wyniki prawidłowe wraz z morfologia którą staram się robić na bierząco nigdy żadnych odchyleń od normy . Nie mam pojęcia o co chodzi a jest to bardzo męczące proszę o pomoc . Wiek 27 lat Płeć mężczyzna

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli biegunka ma charakter przewlekły i nawracający, a dotychczasowe wyniki badań endoskopowych oraz laboratoryjnych nie wykazują żadnych nieprawidłowości, to dolegliwość ta może być zaburzeniem czynnościowym.

Jednym z najczęściej występujących zaburzeń czynnościowych jest zespół jelita drażliwego, który objawia się między innymi biegunkami, zaparciami, uczuciem niepełnego wypróżnienia, wzdęciami oraz szeregiem innych dolegliwości związanych z układem pokarmowym. Ból brzucha oraz zaburzenia rytmu wypróżnień (takie jak np. biegunki) może występować po posiłkach, podczas sytuacji stresowych lub w innych okolicznościach.

Więcej na ten temat pod linkiem:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego.

Inną możliwą przyczyną jest alergia lub nietolerancja pokarmowa. Warto więc wykonać badania w tym kierunku. Być może nie toleruje Pan jakiegoś składnika pokarmowego, który występuje w codziennej diecie – stąd nawracające biegunki.

Szczegółowe informacje na temat przewlekłej biegunki zostały zawarte w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/przewlekla-biegunka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.