Dlaczego moje dziecko ma bóle brzucha?

Witam. Mój synek 3 miesieczny od kilku dni ma bóle mniej więcej w godzinach między 10 a 12 , trwają może około 20-30minut. Jak miał 2 miesiące miał takie bóle po każdym karmieniu , i kropki na buzi, sucha skóra na policzkach, ciemieniucha na główce i brwiach. Odkąd ja odstawiłam produkty mleczne wszystko przeszło. Od kilku dni wróciły bóle ale tylko w godzinach przedpołudniowych. Moja babcia ciągle mi truje ze mam kupić mu mm i przestać karmić piersią. Bardzo chce karmić swoim mlekiem , ale już nie mam siły ciągle słyszę to samo od niej. Przez co mogą być te bóle? Bardzo się pręży i zanosi z płaczu.

Redakcja abcZdrowie

Witam, proszę nie rezygnować z karmienią piersią bez wskazań lekarskich. Pokolenie naszych babć nie wiedziało tego, co teraz potwierdzają naukowcy – nie ma lepszego pokarmu niż mleko matki, nie zastąpi go żadne mleko modyfikowane, a przez pierwsze pół roku życia dziecka rekomenduje się karmienie tylko i wyłącznie pokarmem kobiecym. Jest on tak wyjątkowy, że nie da się podrobić jego receptury: zapewnia niemowlęciu wszystko, czego potrzebuje. O tym jak bardzo wyjątkowy jest kobiecy pokarm przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/mleko-matki-ten-pokarm-to-osmy-cud-swiata. W przypadku dzieci, które cierpią na alergię – tak jak prawdopodobnie Pani syn – dieta matki karmiącej ma kluczowe znaczenie. Bóle brzucha, które Pani opisuje to pewnie klasyczna kolka, wynikająca z niedojrzałości układu pokarmowego lub/i alergii pokarmowej. Świadczą o tym również objawy skórne. Kolka ma to do siebie, że często pojawia się w konkretnych porach dnia – niekoniecznie wieczorem, jak kiedyś sądzono, i nie zawsze jest to kwestia problemów jelitowych (ale również świadczy o niedojrzałości układu nerwowego), choć często nakładają się na dolegliwości związane z ogólną niedojrzałością organizmu. Sugeruję zmianę diety – tak jak robiła to Pani wcześniej. Kolka niemowlęca to częsta przypadłość i powoli powinna ustępować z biegiem tygodni. Jeśli chodzi o alergię, sprawa jest bardziej skomplikowana, trudno przewidzieć jak się rozwinie – póki co należy bezwzględnie unikać alergenów. Proszę również skontaktować się z pediatrą – jeśli uzna to za słuszne, może zdecydować o konsultacjach gastroenterologicznych, choć nie wydaje się, by było to konieczne w tym momencie. Tutaj znajdzie Pani więcej sugestii dotyczących diety matki karmiącej w przypadku alergii dziecka: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-a-karmienie-piersia. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.