Dlaczego nie mam miesiączki i nie mogę zrzucić zbędnych kilogramów po ciąży? cz.II

Witam, w dniu 06.07.2010 r. wysłałam do Państwa pytanie o takim samym tytule. Oczywiście dziękuję za zainteresowanie pytaniem i próbę odpowiedzi na nie przez Dr n. med. Małgorzatę Salamon. Niestety, ale w dalszym ciągu nie uzyskałam informacji, o które mi dokładnie chodziło. Pani Doktor zasugerowała, abym zdrowo się odżywiała, nie podjadała, zrezygnowała z produktów kalorycznych, a wszystko, co zjem, skrupulatnie notowała itd. Otóż ja tak właśnie robię (może oprócz notowania tego co jem, ponieważ nie uważam tego za potrzebne). Moje dzienne menu wygląda następująco: -rano: 6.30 śniadanie - kromka pełnoziarnistego chlebka z chudym białym serkiem + jakieś warzywka (pomidor, ogórek, rzodkiewka) oraz jabłuszko, -10-10.30 - marchewka, kilka brokułów, kilka pasków papryki -13.30 - jogurt naturalny 0% połączony z płatkami owsianymi oraz musli + jabłko -16.00 - obiad: półtorej chochelki zupy (czysta nie podbijana a jeśli już to podbijana jogurtem naturalnym) + 2 ziemniaczki, gotowane mięsko + surówka (lub na zamianę: makaron pełnoziarnisty z białym chudym serem lub ryż brązowy z jabłkami) -18.00 - czasami połówka grapefruita. Oczywiście staram się niczego nie podjadać między posiłkami, ale jeśli już mam ochotę na coś do chrupnięcia, to jest to jakiś owoc (jabłko, mandarynka, kawałek grapefruita) lub odrobina otrąb pszennych. Oprócz tego pije dużo wody mineralnej (około 2 litrów dziennie), herbatę czerwoną i 1-2 kawy, a także staram się codziennie intensywnie ćwiczyć (jazda na rowerze stacjonarnym prze min 1h). Dodam, że mam silną wolę i umiem sobie odmówić wielu rzeczy, jeśli zachodzi taka potrzeba. Zatem wydaje mi się, że problem wzrostu wagi nie leży w tym co i ile jem, ponieważ według opinii Państwa dietetyka odżywiam się prawidłowo. Chodziło mi raczej o to, czy niedobór hormonów po ciąży (niski progesteron oraz estradiol) mają wpływ na wzrost wagi i co mogę zrobić aby temu zapobiec? No i czy te hormony, które otrzymałam w celu wywołania miesiączki mają wpływ na wzrost wagi i zatrzymanie wody w organizmie? Proszę o ponowną analizę i odpowiedź na nurtujące mnie pytania.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Hormony płciowe, zwłaszcza estradiol  - odpowiadają za zatrzymanie wody w organizmie i w ten sposób zwiększenie masy ciała. Stąd problem ten czasem się spotyka podczas antykoncepcji hormonalnej. W związku z tym obniżenie poziomu estradiolu nie wywiera już tego skutku. Natomiast lek przyjmowany na wywołanie miesiączki może mieć już działanie zatrzymujące wodę w organizmie.

Ponadto warto oznaczyć poziom TSH.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!