Dlaczego nie potrafię kontrolować płaczu?

Witam, mam 25 lat, pracuję jako supervisor w sieci restauracji i kafejek w jednym z jej oddziałów. Kilka miesięcy temu pojawił się pewien problem, z którym nie potrafię sobie poradzić, a mianowicie jedna z moich emocji, którą jest płacz. W sytuacji stresowej dla mnie, a ostatnio nawet takiej, która nie jest jakimś wielkim problemem, zaczynam płakać, nie potrafię tego powstrzymać, nawet jeśli jest to przy klientach i czym bardziej się staram to robić tym gorzej i płacz się tylko nasila. Serce i wszystko w środku jest jakby ściśnięte i nie potrafię z siebie wydusić ani jednego słowa, a wszelkie próby kończą się porażką. Ostatnio dzieję się tak nawet bez żadnego powodu, przyczyny. Wystarczy ze zacznę coś analizować, ktoś coś powie nie po mojej myśli i od razu pojawia się to uczucie płaczu i łzy. Staram się wtedy wyjść i opanować, ale jeśli tylko ktoś wyjdzie za mną i zapyta co się dzieje to wszystko wybucha i znowu się zaczyna, płacz, brak słów - nie mogę tego zatrzymać. Czuję się bardzo niezręcznie gdy ten stan się pojawia. Nie chcę uchodzić w pracy za mazgaja. Mój chłopak daje mi duże wsparcie i próbuje pomóc, ale to nic nie daje. Czy to są objawy depresji?

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Miłość od pierwszego wejrzenia częściej przytrafia się mężczyznom

Witam!
Sądzę, że są to raczej problemy emocjonalne, np. tłumienie w sobie emocji, co powoduje narastanie napięcia i wybuchy płaczu. Warto, żeby zastanowiła się Pani, czy nie bierze na siebie zbyt wielu obowiązków i czy nie czuje się Pani przemęczona. Problem z jakim się Pani zmaga, może być także związany z niską samooceną. Pisze Pani, że uwagi innych osób lub odmienne zdanie na jakiś temat wywołują płacz.
Warto, żeby wzięła Pani udział w treningach lub warsztatach, które pomogą Pani poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Polecam zajęcia z radzenia sobie ze stresem, komunikacji interpersonalnej, pracy z grupą, itp. Będzie Pani mogła w komfortowych warunkach dowiedzieć się, jak radzić sobie z trudnościami i stresem, by nie prowadziło to do płaczu.
Zachęcam również do korzystania z metod relaksacyjnych i pamiętania o swoich potrzebach. Może Pani uczęszczać na jogę (wycisza i zmniejsza napięcie, uczy kontroli swojego ciała), słuchać kojącej muzyki (wybór należy do Pani) czy stosować aromaterapię. Relaks i odpowiednie radzenie sobie ze stresem mogą zmniejszyć Pani dolegliwość i pozwolić sprawnie funkcjonować w pracy, ale także w życiu prywatnym. 

Pozdrawiam

0

Witam,

płacz może być wynikiem bezsilności, bezradności, reakcją na poradzenie sobie z problem, w taki sposób reagują dzieci, w sytuacji, kiedy nie wiedzą , co trzeba robić , płaczą. Płacz może być reakcją na rozładowanie napięcia czyli lęku, związanego z trudną sytuacją, jest to - naturalny sposób rozładowywania dyskomfortu, organizm dąży do homeostazy. Płacz jest zachowaniem, które spójne jest ze smutkiem - emocja podstawowa, wszystko jest wynikiem negatywnych wzorów myślenia.
Zalecałabym Pani psychoterapię poznawczo - behawioralną, ze specjalistą łatwiej będzie poradzić sobie z problemem.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty