Dlaczego nie potrafię kontrolować płaczu?

Witam, mam 25 lat, pracuję jako supervisor w sieci restauracji i kafejek w jednym z jej oddziałów. Kilka miesięcy temu pojawił się pewien problem, z którym nie potrafię sobie poradzić, a mianowicie jedna z moich emocji, którą jest płacz. W sytuacji stresowej dla mnie, a ostatnio nawet takiej, która nie jest jakimś wielkim problemem, zaczynam płakać, nie potrafię tego powstrzymać, nawet jeśli jest to przy klientach i czym bardziej się staram to robić tym gorzej i płacz się tylko nasila. Serce i wszystko w środku jest jakby ściśnięte i nie potrafię z siebie wydusić ani jednego słowa, a wszelkie próby kończą się porażką. Ostatnio dzieję się tak nawet bez żadnego powodu, przyczyny. Wystarczy ze zacznę coś analizować, ktoś coś powie nie po mojej myśli i od razu pojawia się to uczucie płaczu i łzy. Staram się wtedy wyjść i opanować, ale jeśli tylko ktoś wyjdzie za mną i zapyta co się dzieje to wszystko wybucha i znowu się zaczyna, płacz, brak słów - nie mogę tego zatrzymać. Czuję się bardzo niezręcznie gdy ten stan się pojawia. Nie chcę uchodzić w pracy za mazgaja. Mój chłopak daje mi duże wsparcie i próbuje pomóc, ale to nic nie daje. Czy to są objawy depresji?

Witam!
Sądzę, że są to raczej problemy emocjonalne, np. tłumienie w sobie emocji, co powoduje narastanie napięcia i wybuchy płaczu. Warto, żeby zastanowiła się Pani, czy nie bierze na siebie zbyt wielu obowiązków i czy nie czuje się Pani przemęczona. Problem z jakim się Pani zmaga, może być także związany z niską samooceną. Pisze Pani, że uwagi innych osób lub odmienne zdanie na jakiś temat wywołują płacz.
Warto, żeby wzięła Pani udział w treningach lub warsztatach, które pomogą Pani poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Polecam zajęcia z radzenia sobie ze stresem, komunikacji interpersonalnej, pracy z grupą, itp. Będzie Pani mogła w komfortowych warunkach dowiedzieć się, jak radzić sobie z trudnościami i stresem, by nie prowadziło to do płaczu.
Zachęcam również do korzystania z metod relaksacyjnych i pamiętania o swoich potrzebach. Może Pani uczęszczać na jogę (wycisza i zmniejsza napięcie, uczy kontroli swojego ciała), słuchać kojącej muzyki (wybór należy do Pani) czy stosować aromaterapię. Relaks i odpowiednie radzenie sobie ze stresem mogą zmniejszyć Pani dolegliwość i pozwolić sprawnie funkcjonować w pracy, ale także w życiu prywatnym.

Pozdrawiam

Witam,

płacz może być wynikiem bezsilności, bezradności, reakcją na poradzenie sobie z problem, w taki sposób reagują dzieci, w sytuacji, kiedy nie wiedzą , co trzeba robić , płaczą. Płacz może być reakcją na rozładowanie napięcia czyli lęku, związanego z trudną sytuacją, jest to - naturalny sposób rozładowywania dyskomfortu, organizm dąży do homeostazy. Płacz jest zachowaniem, które spójne jest ze smutkiem - emocja podstawowa, wszystko jest wynikiem negatywnych wzorów myślenia.
Zalecałabym Pani psychoterapię poznawczo - behawioralną, ze specjalistą łatwiej będzie poradzić sobie z problemem.

Pozdrawiam serdecznie