Jak ocenić wynik badania nerek u 29-latki?

Witam, Chciałabym prosić o analizę wyników badań USG. Do nefrologa udało mi się umówić wizytę dopiero w przyszłym roku. Nerki o gładkich zarysach zewnętrznych, w normie wielkości. Obwódki piramid nerkowych silnie hiperechogenne - obraz jak w nefroklacynozie. UKM-y obustronnie szersze, symetrycznie W grupie kielichów górnych NP widoczne są dwa silne odbicia ech do 6mm, za którym w opcji CD widoczny jest artefakt świetlika Podejrzenie złogu do 4mm w grupie kielichów dolnych NL. Będę wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam

Witam,

wymagana konsultacja urologa który oceni wynik badania.

Brak diagnostyki laboratoryjnej która również jest niezbędna w diagnostyce. Proponuję poszerzyć diagnostykę z krwi, morfologia z rozmazem, CRP, OB, kreatynina, kwas moczowy, białko całkowite, mocz badanie ogólne posiew moczu.

Z wynikami proszę udać się do lekarza urologa lub do czasu ustalenia wizyty do lekarza rodzinnego który zapozna się z dokumentacją medyczną wykona badanie podmiotowe i przedmiotowe oceni stan zdrowia i zleci leczenie lub dalszą diagnostykę.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badanie USG jamy brzusznej. To istotne postępowanie profilaktyczne w kierunku wielu chorób układu moczowego, jak i również ocena funkcjonowania nerek.

Nie wspomniała Pani, czy występują jakieś choroby przewlekłe, które wymagają stałego leczenia. Należy podkreślić, że wiele preparatów może mieć znaczący wpływ na narządy układu wydalniczego.

Z racji odległości trudno jest ocenić dokładnie Pani stan zdrowia, dlatego zalecamy stacjonarną konsultację z lekarzem nefrologiem lub internistą. Specjalista po dokładnym badaniu przedmiotowym będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu oraz leczeniu. Niewykluczone, że będzie konieczność rozszerzenia diagnostyki o takie badania, jak: pełna morfologia krwi, CRP, OB, a także określenie poziomu elektrolitów, kreatyniny, kwasu moczowego oraz mocznika. Istotna może być również analiza moczu wraz z posiewem bakteriologicznym.

Analizując przedstawiony wynik badania USG, można by stwierdzić, że prawdopodobnie wyodrębniono skupisko złogu w kielichu dolnym lewej nerki. Może być to spowodowane wapnicą nerek poprzez tworzenie się zwapnień w tkance śródmiąższowej nerek.

Tylko lekarz może zdecydować o ewentualnym leczeniu, jednakże często jest to przypadłość do dalszej kontroli w wyznaczonym czasie.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/kamica-nerkowa

https://portal.abczdrowie.pl/czym-sa-kamienie-nerkowe

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nefrokalcynoza-i-wysoki-poziom-kwasu-moczowego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.