Jak rozumieć te wyniki badań przeciwciał ANA?

Dzień dobry. Podczas badan immunologicznych (przyczyną były nawracające infekcje z grupy herpes) wykryto u mnie obecność przeciwciał przeciwjadrowych (ANA, miano średnie). Zalecono wówczas wykonać badanie ANA2 i ANA3 oraz PANCA i CANCA, i te wyniki były już ujemne. Dodam, że byłam w tym czasie około 2 miesięcy po niepełnoobjawowym covid. Jaka mogła być przyczyna dodatniego wyniku ANA, jeśli ANA2 i ANA3 wyszły ujemne? Nadal jestem zaniepokojona, ponieważ lekarz tylko wzruszył ramionami...

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój o stan swojego zdrowia. Bardzo często wykrywane przeciwciała nie muszą oznaczać czegoś niepokojącego, a na wynik dodatni może składać się wiele czynników.

Przeciwciała przeciwjądrowe ANA wykonuje się głównie do rozpoznania chorób autoimmunologicznych. Pojawienie się tych przeciwciał może świadczyć o sytuacji, gdy atakowane są komórki własnego organizmu przez układ odpornościowy. Należy jednak podkreślić, że często ich śladowe ilości mogą występować u osób zdrowych, na przykład z obniżoną odpornością, dając fałszywy wynik dodatni.

Podwyższenie przeciwciał przeciwjądrowych może występować w chorobach tkanki łącznej, jak: toczniu rumieniowatym, twardzinie układowej, czy RZS.

W Pani przypadku, zarówno ANA2, jak i ANA3 wystąpiły ujemne, także nie powinno być podstaw do stwierdzenia, że obecna jest któraś z chorób tkanki łącznej.

ANA1 bardzo często może występować przy chorobie Hashimoto, jak i innych chorobach skutkującymi spadkiem odporności. Dodatkowo przewlekłe stany zapalne i przebyte infekcje mogłyby dawać dodatni wynik.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy Pani ponowną konsultację z lekarzem internistą lub immunologiem. Specjalista po analizie dotychczasowych badań zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwciala-przeciwjadrowe

https://zdrowie.parenting.pl/przeciwciala-odpornosciowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.