Jak uniknąć tych dolegliwości w czasie okresu?

Witam. Na początku okresu mam zaparcia takie że nie mogę się wyprostować. Co się ruszę to ciemno przed oczami mi się robi i muszę się położyć. Do tego jeszcze mam stan podgorączkowy. Zaparcia ustępują po ok. 2-3 dniach. Czy i jak można tego uniknąć?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

zaparcia są przykrym, który dotyka niektóre kobiety podczas miesiączkowania. Są one wywoływane głównie przez zwiększony progesteron, który oprócz wskazanej dolegliwości może również powodować biegunki.

Ogólnie rzecz biorąc, na zatwardzenia zawsze pomocne są pokarmy bogate w błonnik. W drugiej fazie cyklu, tuż przed miesiączką, może Pani spróbować jeść takie pokarmy, aby zmniejszyć szansę na taką dolegliwość. Produkty bogate w błonnik to np.: owoce i warzywa, kasza gryczana, kasza jęczmienna, ryż, produkty pszenne, pieczywo żytnie, płatki zbożowe, czy otręby.

Podwyższona temperatura ciała to również sprawa progesteronu, który podczas uwalniana powoduje taki stan.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu:

https://zdrowie.parenting.pl/podwyzszona-temperatura-przed-okresem

https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.