Jak wygląda diagnostyka PCOS?

Witam lekarz podejrzewa u mnie PCOS . Dostałam skierowanie na usg dopochwowe które mam 17 maja. Od kilku dni mam bóle w dole brzucha i zawroty głowy mdłości . I stąd moje pytanie Czy jest jakiś sposób na wykrycie pcos w badaniach krwi i jakie powinnam wykonać ? Czy lekarz rodzinny może wypisać takie skierowanie na badania ewentualnie czy powinnam wykonać tomografię głowy bo mam lekko podwyższoną prolaktynę,

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Istnieją 3 kryteria PCOS. 1. oligoowulacje lub brak owulacji, 2. kliniczne objawy hiperandrogenizmu lub hiperandrogenemia (poziomy hormonów oznacza się z krwi, ale lekarz rodzinny w ramach koszyka świadczeń nie może oznaczać ich poziomów), 3. policystczne jajniki w badaniach obrazowych (np. usg). Aby stwierdzić PCOS należy spełnić 2 z 3 powyższych kryteriów. Natomiast wskazania do wykonania tomografii głowy z powodu podwyższonego poziomu prolaktyny zależą głównie od poziomu prolaktyny.