Jak zinterpretować dokładnie moje wyniki histopatologiczne i jakie badania powinnam przechodzić w trakcie leczenia?

Nazywam się Henryka D. z woj. lubelskiego. Jestem kobietą, mam 53 lata. Jestem po mastektomii piersi. Przeszłam chemioterapię: 6xAT, teraz biorę H*** i hormon A***. Rozpoznanie: rak piersi lewej T1NOMO. Wyniki badań histop. nr 274422 - węzeł chłonny wartowniczy: Lymphadenitis chronica. Sutek lewy: I, II, III carcinoma ductale infiltrativum. Bloom III. G-2. p.T1c - IV, V, VI - Hyperplasia ductalis, metaplasia apocrinalis. Bodawka: Tela mamillae sine laesionibus. I kwadrat:Tela carcinomatosa absunt. II kwadrat, III kwadrat, IV kwadrat: Tela carcinomatosa absunt. Węzły okołowartownicze: lymphadenitis chronica. Wyniki badania receptorów: ER - reakcja dodatnia /+/ w 10% kom.neo. PGR - reakcja ujemna /-/ her2 - /3+/.

Pytanie zadane 08-01-2010r. o 15:11
lek. Agnieszka Barchnicka porady udziela lek. Agnieszka Barchnicka

specjalista chorób wewnętrznych.

Porada eksperta

Witam serdecznie!

Wyniki histopatologiczne wskazują na przewodowy naciekający rak piersi w dość wczesnym stadium zaawansowania. Niekorzystnym czynnikiem jest obecność receptorów HER-2. Guzy HER-2-pozytywne rosną szybciej, są bardziej oporne na standardową chemioterapię i wiążą się z większym prawdopodobieństwem nawrotu choroby.

Herceptyna (trastuzumab) jest przeciwciałem monoklonalnym. wybiórczo skierowanym przeciwko receptorowi HER-2. Dotychczas lek ten stosowany był głównie w leczeniu pacjentek z uogólnioną postacią raka piersi, dowiedziono jednak, że ma bardzo korzystny wplyw na rokowanie u  chorych w niższych stopniach zaawanoswania z dodatnim receptorem HER-2.

W przypadku leczenia herceptyną istnieje niestety jednak zagrożenie powikłaniami kardiologicznymi. Ryzyko jest większe, jeśli chora już wcześniej miała jakiekolwiek problemy z sercem. Wprawdzie standardy badań kontrolnych w Polsce nie są do końca określone, dobrze byłoby, gdyby trafiła Pani pod opiekę kardiologa, który ma możliwości wykonywania badania echokardiograficznego. Badanie powinno być wykonane na początku leczenia, a następnie co 3-6 miesięcy w trakcie.

W razie pojawiania się dolegliwości typu: pogorszenie tolerancji wysiłku, bóle za mostkiem, duszność, obrzęki kończyn dolnych, powinna Pani jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Pozdrawiam serdecznie

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »

Komentarze (3)

Wyloguj
~Henryka D
~Henryka D

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Proszę jeszcze panią doktor o poradzenie mi, czy poza tą terapią, którą przechodzę była wskazana jeszcze jakaś dodatkowa terapia.
Co robić po zakończeniu w lipcu 2010 r. terapii herceptyną, aby nie było nawrotu choroby?
Czy byłoby wskazane przy moim Her2(3+) żeby jeszcze o rok przedłużyć terapię herceptyną?
Co by mi pani doktor radziła, jakie podjąć działania?
Bardzo dziękuję.
Henryka D.

Odpowiedz
~Lekarz Agnieszka Barchnicka
~Lekarz Agnieszka Barchnicka

Witam ponownie, aktualne wytyczne wskazują na roczny okres stosowania herceptyny. Leku nie stosuje się dłużej w zapobieganiu nawrotowi choroby. Należy pamiętać, że oprócz korzyści z zastosowania tego leku istnieją działania uboczne uszkadzające przede wszystkim serce. Zdaję sobie sprawę, że moment zakończenia leczenia jest trudny i pojawiają się wątpliwości czy choroba nie nawróci. Nie ma na to pytanie odpowiedzi i nie ma tak naprawdę możliwości zastosowania terapii zapobiegającej nawrotowi. Co można zrobić - jeśli wyniki badań będą ok, myśleć pozytywnie (!), skupić się na prawidłowej diecie, unikać stresów i przemęczenia. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego

Odpowiedz
~gosc
~gosc

Zofia, 52 l.
Miałam mediastinoskopię. Pobrano dwa węzły chłonne śródpiersia do badania histopatologicznego. Dzisiaj odebrałam wynik i proszę o jego przetłumaczenie: Lymphadenitis chronica granulomatosa sarcoidalis. Będę wdzięczna. Pozdrawiam i z góry dziękuję.

Odpowiedz

Porady ekspertów

Co dla mnie oznaczają wyniki badań?

Materiał skrojono i zbadano w całości pobierając 28 wycinków. W 14/28 wycinkach w licznych...

lek. Agnieszka Barchnicka Porady udziela lek. Agnieszka Barchnicka specjalista chorób wewnętrznych.
Wynik badania histopatologicznego - czy mogę prosić o przetłumaczenie?

Proszę o tłumaczenie: - I - II - Fibroadenoma intracanaliculare. Degeneratio myxoides stromalis....

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
Gruczolak cewkowy małego stopnia

Proszę o zinterpretowanie otrzymanego wyniku badania histologiczno-patologicznego: "Adenoma...

lek. Tomasz Stawski Porady udziela lek. Tomasz Stawski specjalista chirurgii ogólnej.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij