Jaką dietę mam stosować po zabiegu laparoskopowym pęcherzyka? [PORADA EKSPERTA]

Dzień dobry Niedługo bo w połowie stycznia czeka mnie operacja na pecherzyk zółciowy, wiem że po operacji powinno się stosowac dietę lekkostrawną , ja taką stosuję w związku z problemem chorych jelit, chciałabym zapytać i oprosze mi powiedzieć czy po operacji /zabiegu laparoskopowym pęcherzyka mogę jeść jak jadłam do czasu zabiegu dużo zielonych warzyw takich jak : sałata zielona, ogórki zielone surowe, natka pietruszki, koper, szpinak liście lub przygotowany z mrożonki, pomidory surowe bez skórki i pestek?Czy po zabiegu moge spożywać zioła jakie spożywałam do potraw do czasu operacji takie jak: bazylia, oregano, rozmaryn,, tymianek, kminek? Czy moge spozywać po operacji surowe jabłka, winogron, owoce liczi i kaki , oraz surowe soki z buraków i marchwii czy raczej nie mogę?Prosze powiedzieć , które z tych produktów mogę nadal spożywać po zabiegu a które powinnam ograniczyc bądz całkowicie odstawić? Bardzo lubię zielone warzywa i na nich zależy mi najbardziej ,nie chciałabym z nich rezygnować po zabiegu, i chciałabym nadal je spozywać w dużej ilości jak sprzed zabiegu czy mogę? Czy sobie nie zaszkodzę? Za poradę i odpowiedz bardzo dziękuję i pozdrawiam

Witam,
Po usunięciu pęcherzyka żółciowego powinna Pani stosować dietę lekkostrawną i niskotłuszczową. Koniecznie proszę pamiętać o wodzie, wyeliminować słodkości, słodzone napoje, fast foody itp. Należy jeść 4-5 małych objętościowo posiłków, uwzględniać produkty bogate w błonnik, ale nie przesadzać z nimi ponieważ nadmiar błonnika może powodować wzdęcia co nie jest wskazane. Proszę wyeliminować również smażenie. Zaraz po zabiegu należy stosować ścisłą dietę, jednak z czasem powinno się powoli rozszerzać jadłospis o inne produkty wcześniej niezalecane. Odpowiadając konkretnie na Pani pytanie, tolerancja produktów po zabiegu różnie przebiega u pacjentów. Jeden może jeść ogórki drugiemu nie służą, jeden może jeść jajka drugi nie itp. Z produktów, które Pani wpisała, teoretycznie tylko ogórki mogą Pani zaszkodzić, wszystkie pozostałe są ok. Jednak tak jak wcześniej pisałam w tym przypadku często teoria nie pokrywa się z praktyką dlatego warto obserwować swój organizm. Proszę nie przesadzać z ilościami a podejrzewam, że ogórka też z czasem będzie mogła Pani jeść.
Pozdrawiam serdecznie,
Kamila Lemańska