Jaka jest skuteczność antykoncepcji, gdy pierwsza tabletka zostanie zażyta bez wystąpienia okresu?

Witam! Wiem, że temat antykoncepcji jest drążony na różnych forach. Szukałam odpowiedzi na moje pytanie przeglądając zapytania innych, ale to wszystko pomieszało mi w głowie. Niedawno wzięłam tabletkę "72 h po", parę dni później wystąpiło u mnie delikatne krwawienie, trwało 4-5 dni, tydzień później dostałam okres (jak zawsze bolesny i obfity). Udałam się do ginekologa i przepisał mi tabletki antykoncepcyjne. Czekałam na okres, ale nie wystąpił, zamiast tego, w planowanym terminie okresu, przez 4 dni plamiłam na brązowo. Pomyślałam, że to jakieś zaburzenia i zignorowałam je. Zastanawiam się czy nie popełniłam błędu, ignorując to plamienie i nie zażywając pierwszej tabletki? Czy jeśli teraz (jakieś tydzień po zakończeniu plamienia) zacznę brać tabletki, będę tak samo bezpieczna, jakbym zaczęła je stosować z pierwszym dniem miesiączki? Bardzo proszę o odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie, nie będzie Pani tak samo zabezpieczone, przynajmniej nie od początku przyjmowania tabletek. Nie wiemy bowiem kiedy dojdzie/doszło u Pani do owulacji. Jeżeli będzie taka sytuacja, że akurat dojdzie do owulacji w momencie rozpoczynania opakowania tabletek, to nie zdążą one jej zahamować i może dojść do zapłodnienia. Dlatego przy rozpoczynaniu antykoncepcji hormonalnej w dzień inny niż początek miesiączki zaleca się stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez co najmniej siedem dni, czyli okres jaki tabletki potrzebują do przejęcia pełni władzy nad Pani układem hormonalnym sterującym funkcjami rozrodczymi.

Pozdrawiam serdecznie!