Jaka jest szansa zajścia w ciążę- stosunek z prezerwatywą i dolegliwości?

Witam,
chciałabym zapytać jaka istnieje szansa na zajście w ciążę, jeżeli uprawiając seks zabezpieczam się prezerwatywą (antykoncepcja hormonalna niestety nie wchodzi w grę)? Mam podejrzenie o PCOS, i hiperprolaktynemię.

Czy podwyższona prolaktyna może być swojego rodzaju zabezpieczeniem przed ciążą, czy nie ma reguły?Chciałam zapytać również czy prolaktyna może mieć jakikolwiek wpływ na wyniki hemoglobiny? Bądź jak szybko, w wypadku ciąży, zmniejszyć się może jej poziom poniżej normy?
Z góry dziękuję za odpowiedź!

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Jeśli w przebiegu hiperprolaktynemii czy PCOS występują nieregularne, rzadkie miesiączki, to owulacje również są rzadsze i szansa na zajście w ciążę jest zmniejszona. Nigdy nie można jednak być całkiem "spokojnym", gdyż owulacja najczęściej się pojawia, tyle tylko że w większych odstępach czasowych. Omawiane zaburzenia hormonalne nie są więc same w sobie zabezpieczeniem przed ciążą. Hiperprolaktynemia nie ma wpływu na morfologię krwi i poziom hemoglobiny. Ten ostatni ulega w bardzo często w ciąży obniżeniu, w związku z rozwijającą się w tym okresie zwykle niedokrwistością (anemią), dzieje się to w bardzo różnym okresie, ale raczej nie w pierwszym trymestrze, lecz dopiero wtedy, gdy płód i jego zapotrzebowania staną się już dość duże.
Pozdrawiam serdecznie!