Krwawienie utrzymujące się przez ponad dwa tygodnie

Witam! Mam 23 lata miałam ponad rok przerwy w braniu tabletek antykoncepcyjnych, obecnie zaczęłam nowe opakowanie w pierwszym dniu okresu. Mija 13 dzień, a nadal pojawia się krwawienie (jest ono trochę mniejsze niż na początku). Czy tabletki zabezpieczają tak samo, gdy występuje plamienie? Po 8 dniach brania doszło do stosunku, czy są to powody do obawy?

Witam!
Plamienie, o którym Pani wspomina może być wynikiem ponownego rozpoczęcia cyklu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, a co za tym idzie modyfikacji poziomu hormonów w organizmie. Jest ono częstym objawem, który towarzyszy doustnej antykoncepcji i najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem Pani problemu.

Jeżeli tabletki stosowane były wedle wskazań i nie wystąpiły szczególne okoliczności, o których poniżej antykoncepcja jest zachowana.

Nie ma pewnej na 100 % metody antykoncepcji. Stosując tabletki idealnie wg instrukcji skuteczność wynosi ok. 99,9%. W praktyce jednak bardzo często występują czynniki zakłócające, jak np. wymioty, biegunka, antybiotykoterapia, zapominanie itp. Biorąc pod uwagę powyższe przyczyny skuteczność spada do ok. 92%.

Gdy w czasie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych dojdzie do sytuacji, w której są wątpliwości, czy to ciąża należy zrobić test ciążowy (jego skuteczność to około 99%).

Pozdrawiam serdecznie!