Mrowienie kończyn przy polineuropatii alkoholowej

Jestem niepijącym alkoholikiem,nie pije już od 4 lat ale pozostała mi polineuropatia i mam pytanie,cały czas mam mrowienie w kończynach dolnych,nogi mam ciężkie jak by były z ołowiu szybko się męczą podczas zwykłego chodzenia mam 40 lat,czy ta choroba w końcu całkowicie ustąpi czy będę męczyć się do końca życia.Dziękuje
40 LAT ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Podstawą terapii polineuropatii alkoholowej jest zaprzestanie przyjmowania tej substancji. Tylko takie postępowanie może dać gwarancję wyleczenia. ( to już ma Pan za sobą) Ważnym aspektem jest również stosowanie diety wysokowartościowej i zawierającej wszystkie niezbędne dla funkcjonowania organizmu składniki pokarmowe (przede wszystkim witaminy z grupy B). Możliwa jest także podaż witamin w formie suplementów. Odpowiednia dieta jest istotna nie tylko z powodu wyniszczenia organizmu, ale również z powodu współistnienia nieżytu żołądka u osób nadużywających alkohol, co wiąże się z gorszym wchłanianiem witamin. Poprawa następuje zwykle po kilku miesiącach kuracji. Warto także wykonać kontrolne badanie kręgosłupa czy aby mrowienie nie jest wynikiem ucisku na worek oponowy lub rdzeń kręgowy.

Szanowny Panie, Gratuluję 4 lat abstynencji! Niestety powikłania poalkoholowe w postaci podrażnienia żołądka, wątroby, zaburzeń wchłąniania witamin, niedoborów witamin i aminokwasów, prawdopodobnie wywołały trwałe uszkodzenia w nerwach obwodowych, w układzie nerwowym centralnym i obwodowym. Czy pali Pan papierosy , ? Nikotynizm może powodować zaburzenia niedokrwienne, zwłaszcza w kończynach. Może występują też inne schorzenia? Jak z nastrojem? Tryb życia, praca, odżywianie?
Ważny kontakt z Lekarzem ogólnym i z Neurologiem, którzy zalecą niezbędne badania dodatkowe krwi, naczyń, a może też nerwów /EMG/ .
W Poradni AA może Pan liczyć na wsparcie Lekarzy i Psychologów.
Powodzenia w leczeniu!

na pewno przy abstynencji będzie dalsza poprawa na ile to zależy
jakie są ubytki neurologiczne